Allt flera lockas av handboll
Dino Viscovi, universitetslektor i medie- och kommunikationsteknik i Växjö, står för ”Mediesportpubliken: demografi och preferenser” som uppges vara den största kartläggningen av mediesportbeteendet i Sverige på tre decennier.
1 971 kvinnor och män mellan 16 och 85 år, bosatta i Sverige utgjorde ursprungligen ett slumpmässigt urval. 1 197 personer tog sig tid att svara på frågorna.
– Friidrott, fotboll och ishockey hamnar högt, det är ganska givet. Men även handboll och gymnastik befinner sig på liknande nivåer. Här finns en möjlighet som inte är fullt utnyttjad av programföretagen. Sändningstiden för de båda sporterna är tämligen begränsad. Men jag tror att det kommer att förändras, handbollen till exempel har vuxit och har sin egen Champions league och herr- och damlandslagen är intressanta för många, säger Dino Viscovi till TT.
Många idrotter torde ta intryck av rapporten och fundera inför framtiden. Här finns både populära och impopulära sporter och det innebär att några idrotter ska känna oro.
Som trav, segling och brottning som kommer långt ned på skalan. Att trav har mycket tv-tid berör en stor del äldre människor, medan människor i åldern 16–29 år är högst likgiltiga.
Det skiljer mellan könen när det gäller att följa idrott via tv, radio, morgon- och kvällstidningar, sportskrifter och internet. Männens veckokonsumtion är dubbelt så stor som kvinnornas, drygt fyra timmar mot två timmar.
- Man kan vända på det och säga att det finns en stor grupp kvinnor som har ett gediget mediesportintresse. 20 procent av kvinnorna läser dagligen om sport i dagstidningar, lika många ser dagligen sport i tv. Var tredje kvinna tar del av sport i medier tre till fyra dagar i veckan, uppger Dino Viscovi för TT.
Två sporter som tilltalar båda könen är handboll och friidrott.
- Det är lika spännande att följa Carolina Klüft som Stefan Holm. Kvinnor gillar det estetiska – löpteknik, hoppteknik – mer än det fysiska. Handboll är ju fysiskt så där har jag ingen bra förklaring. Men det är ju en sport som har massor av spänst, teknik och finesser.
- Ishockey är också mer könsneutralt än fotboll, det kan bero på att hockey är ett enklare och tydligare spel än fotboll.
I rapporten framkommer också att aktiva idrottare är mera intresserade än passiva människor.
– Det finns en gammal schablonbild av att det är försoffade och fysiskt passiva personer som är de som mest tittar, lyssnar och läser. Så är det inte, utan tvärtom. Utövar man idrott är man mer benägen att ta del av sport, än om man inte gör det, säger Dino Viscovi.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















