Inför ett ishockey-VM - med passion når vi långt
Jag fick nyligen frågan på en middag vad jag jobbar med. Jag tog ett djupt andetag för att leverera min vanliga hisspitch: "Jag arbetar som Kommunikationschef för Världsmästerskapet i ishockey 2025 och jag..." men något fick mig att stanna upp och välja en annan vinkel: "Jag har det bästa jobbet någonsin. Jag är lyckligt lottad som får arbeta med att skapa kollektiva minnen som på riktigt för människor tillsammans."
![](https://idrottensaffarer.se/files/imagecache/100_proc/story_image/2025-01-06_1851/kronor_artikelbild.jpg)
Det högre syftet med att arbeta med stora globala idrottsevenemang är att vi ger hundratusentals människor på plats och miljontals människor framför tv-apparaterna kollektiva minnen som de bär med sig och pratar om långt efter att evenemanget är över. I mitt fall är hockey bara verktyget – att skapa bestående minnen är vår mission.
ORVESTO Passion har studerat svenskarna passioner sedan 2011. Passion Index, som lanserades förra året, ger en snabb överblick över hur olika aktörer inom idrottens värld lyckas skapa band med sina följare. I år fick våra vänner i Svenska Hockeyligan fantastiska nyheter om hur mycket sporten och ligan engagerar fansen genom att få 100 poäng – det högsta möjliga.
VM betyder otroligt mycket
Ett fint bevis på det fantastiska arbete som görs varje dag av ligan och klubbarna, men framför allt ett bevis på den dedikation och kärlek som fansen lägger på sin favoritidrott#mce_temp_url#
Den här passionen möter jag varje dag i mitt arbete med att fylla läktarna till Världsmästerskapet i ishockey, som hålls i den helt renoverade Avicii Arena i Stockholm i maj i år.
Ishockey-VM är världens största årliga vinteridrottsevenemang och för miljontals människor i olika delar av världen betyder det här otroligt mycket.
För Sverige har det gått 12 år sedan vi senast var värdland för ett senior-VM och det året vann vi VM-guld i ett kokande Globen. Den känsla som supportrarna upplevde på plats, framför radion eller TV:n, hör vi vittnesmål om dagligen när vi träffar människor i vårt jobb.
Men vi hör också om besvikelsen när vi "bara" nått kvartsfinal och semifinal. För passion är känslor utan gråskala, euforisk glädje eller bottenlös besvikelse.
I vårt arbete är de viktigaste målen att fylla våra läktare och att skapa den VM-fest vi drömmer om. Men som ett delmål på vägen blir jag nästan lika exalterad över att utforska människors nivå av passion och engagemang.
Driver kampanj
För att skapa engagemang driver vi just nu en kampanj på sociala medier som vi kallar "Memorable Moments" i varje land som deltar i nästa års VM. Vi lyfter fram ett minne från varje lands VM-historia och frågar: "Kommer du ihåg?" följt av "Var du där? Vi vill gärna höra din berättelse." De svar vi får mina vänner, de svar vi får!
Interaktionen är fantastisk, människor kommenterar, pingar sina kompisar, delar och gillar i ett aldrig sinande flöde. Äkta passion som i det lilla bevisar att det vi jobbar med skapar kollektiva minnen. Så det är det som är mitt jobb. Ingenting annat.
Och kan någon ha ett bättre jobb?
Mest lästa just nu
Klubben var ju räddad. Nytt kapital skulle säkra en framtid. Det beskedet fick stjärnorna i den norsk norska storklubben Vipers Kristiansand bara för några veckor sedan. Nuräddades från konkurs i höstas. Nu kommer beskedet att klubben lägger ner verksamheten.
Svenskorna Jamina Roberts,Nina Koppang och carina Strömberg hör till klubben och vet nu inte vad de ska tro och hoppas.
Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.
Hockeyintresset är på max, när SHL-laget Frölunda spelar i Scandinavium. Vid lördagens 3-1-seger mot Örebro HC var det som vanligt den här säsongen. För 10:e gången, sedan 2 november, fick ordförande Mats Grauers hänga upp den röda lyktan -symbolen för utsålt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
En prenumerant i handbollsklubben vann 100 000 på senaste dragningen i JOYNA, ett digitalt lotteri från ideella Folkspel. Samtidigt fick Rimbo HK, som sålde lotten, samma summa.
– Ett oerhört viktigt tillskott till vår verksamhet, säger styrelsemedlem Therese Hurtig.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV. Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.
Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats.
Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar