TV4 och SVT delar på friidrotts-VM
TV4-Gruppen och Sveriges Television är överens med rättighetsbolaget IEC in Sports om ett friidrottsavtal för de kommande fyra åren.
Förutom rättigheterna till inomhus-VM i Doha innehåller avtalet rättigheter till VM utomhus i Daegu 2011 och Moskva 2013, VM inomhus i Istanbul 2012, samt ytterligare ett antal evenemang.
Exakt hur evenemangen fördelas mellan TV4 och Sveriges Television utöver inomhus-VM i Doha är ännu inte klart.
Sedan tidigare har TV4-Gruppen och Sveriges Television gemensamt säkrat rättigheterna till friidrottens prestigefyllda tävlingsserie Diamond League under perioden 2010-2014.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















