Lasse Granqvists klipp som vd

Kommentatorerna själva, Lasse Granqvist, Tommy Åström och Jens Fjellström, fick som de ville. I deras nystartade företag, JLT Production AB, ska de vara båda framför och bakom TV-kamerorna när Canal+ sänder idrott.

Nu står det klart att OTW mister Canal+ som kund.

- Det stämmer. De har bildat ett produktionsbolag, säger Mats Örbrink programdirektör på Canal+ till resume.se och bekräftar därmed uppgörelsen.

Granqvist blir vd

Granqvist, Åström och Fjellström fick idén, presenterade sitt förslag som överträffade vad fyra andra bolag hade att erbjuda. Koncept och prislapp är hemligstämplat, men Mats Örbrink säger:

- De hade ett väldigt intressant och bra upplägg för hur de vill sköta vår sportproduktion, säger Mats Örbrink.

JLT Production AB med en vd i Lasse Granqvist ska nu värva medarbetare. På OTW som tidigare producent kan motsatsen ske.

- Rent emotionellt är det väldigt stort att förlora en affär. Speciellt inom sportbenet som var den verksamhet OTW en gång började med, säger företagets vd Anders Knave till resume.se.

Det negativa beskedet kan innebära att personalstyrkan måste minskas.

Ett sätt att behålla trion

- Rent praktiskt är det ett tiotal personer som har jobbat med Canal+-paketet. Vi får sätta oss ner med dem och se om det finns något annat inom sportdelen de kan tänka sig att jobba med.

JTL Production AB, döpt efter personernas förnamn, får nu ansvaret för Canal+ front mot Viasat i det TV-krig som bryter ut i full skala i höst.

Viasat köpte rättigheterna till Premier League och det innebar att Canal+ tappade juvelen i TV-sportens utbud. Nu satsar Viasat och möts av ett laddat Canal+ som laddar med Allsvenskan, La Liga och hockeyns Elitserie i första hand.

Någonstans kan man också ana att Mats Örbrink och Canal+ valde JKL av flera skäl, inte minst herrarnas lojalitet mot kanalen i fortsättningen. Ett nej till trio hade kunnat få motsatt effekt.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja