Massiv satsning på Premier League
I dag inleds den engelska ligafotbollen och många svenska tittare har reserverat tid, hur bra väder det än är eller vad som än konkurrerar.
Även nörden hämtar andan
Engelsk ligafotboll har en given plats i svenska fotbollshjärtan sedan Tipsextra-premiären för drygt 40 år sedan.
Viasat har med hjälp av åtskilliga miljoner köpt bilderna och laddar så även den främste fotbollsnörden hämtar andan.
Med hjälp av Viasat Sport, Viasat Sport HD, Viasat Extra ska Viasat Fotboll direktsända samtliga 380 matcher från säsongen 2010/2011.
Specialdesignad studio
I ett led att komma ännu närmare spelet lanseras dessutom en helt ny kanal, Viasat Premier League HD, som sänder matcher, reportage, nyheter, intervjuer – 24 timmar om dygnet.
- Det som påminner om gamla Tipsextra är en bra bevakning av stryktipset. Men där tror jag att jämförelserna upphör, säger Viasats sportchef Per Tellander och fortsätter:
- För Viasat betyder Premier League ett stort ansvar gentemot alla engelska fotbollsfantaster i Sverige. Vi har förberett oss i ett par månader för att göra den bästa bevakningen någonsin. Det är lika spännande för oss som för alla andra att se hur väl vi lyckas.
Experterna står på kö
För de bästa analyserna har Viasat Fotboll komponerat en mångsidig laguppställning. Gamla spelarprofilerna Glenn Strömberg och Ola Andersson, coachveteranen Bosse Petersson, hyllade Aftonbladetkolumnisten Erik Niva och statistikoraklet Sladjan Osmanagic bidrar till en bred och djup analys.
På expertsidan förstärker även West Bromwich-spelaren Jonas Olsson, som kommer ge en unik inblick från livet på och utanför Premier League-arenorna.
- Vi kommer att jobba hårt med att bygga den engelska fotbollen ytterligare genom att analysera ligan och klubbarna ur ett aktuellt och historiskt perspektiv, säger Per Tellander.
Mest lästa just nu
Mycket vill ha mera. Nu avslöjas att världens ledande fotbollsklubbar går samman och bildar en superliga.
Klubbarna garanteras miljardbelopp. De har säkrat 6 miljarder dollar i lånefinansiering från storbanken JPMorgan, uppger källor för Financial Times.
Är det en ny affärsidé, eller..?För att nyttja entréhallen vid Tegera arena som vaccinationscentral tar Leksands IF 3 000 kr per dag. Några mil bort väljer Smedjebackens kommun att inte ta en krona i betalning för att att regionen ska kunna använda Barken Arena i samma syfte.
O-ringen har i snitt ca 18 000 orienterare som tillsammans under tävlingsveckan gör runt 80.000 starter.. Men inte i fjol – och inte i år.coronapandemin stoppar folkfesten och tävlingen planerad till Uppsala. skjuts nu fram till 2022.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Rådgivnings- och revisionsföretaget EY blir ny huvudpartner till Svensk Innebandy. Det signerade avtalet sträcker sig över 2023 och innebär att EY blir huvudpartner för de svenska landslagen, de allsvenska serierna, SM-finalen samt officiell partner för Svenska Cupen.
För ett år sedan avslöjades Unibets rekordsponsring när bolaget gick in som huvudpartner till svensk elitfotboll. Ett avtal som löper över sex år, med option på ytterligare sex år, med ett initialt värde på 900 miljoner kronor eller om optionen utlöses ett totalt värde på 1,8 miljarder. Nu väljer Unibet att utöka satsningen genom att också bli presentationspartner.
TV4 tar strategiska beslut inför framtiden och konsekvensen blir mindre sport i rutan. I Nyhetsmorgon blir det ingen sport alls och risken är att det blir minimalt på kvällarna.
IFK Göteborg förstärker truppen med Marek Hamsik – en sensationell övergång och av många betraktad som allsvenskans fräckaste värvning genom tiderna.
Denoch slovakiske storstjärnan kom till Göteborg på söndagen, undersöktes av läkare på måndagen då han också besökte Kamratgården och skrev sedan på ett sex månader långt kontrakt med IFK.