Tittarna blir vinnare efter TV-bråk

När TV4 och SVT inte kan enas om bilder från fotbollsallsvenskan blir tittarna vinnarna som får två fotbollsmagasin. TV4 satsar på allsvenskan i Fotbollsmåndag medan SVT fortsätter med Fotbollskväll och nu med utländsk fotboll. Men för att se svensk fotboll är det bara TV4 som gäller.

Det var ingen slump att båda kanalerna gick ut med sin respektive nyhet på onsdagen.

Lanserar var sitt program

- Den positiva responsen från tittarna efter SVT:s sändningar från Fotbolls-VM var enorm, därför fortsätter vi nu att satsa på internationell fotboll, säger Per Yng, chef för SVT Sport.

- Det blir en stor satsning i TV4, TV4 Sport och på fotbollskanalen.se. Vi har ett nytt och spännande programformat på gång, säger Emir Osmanbegovic, fotbollschef på TV4.

Bakom kulisserna har de under en tid försökt komma överens. TV4 ville att SVT skulle köpa magasinsrättigheter för att fortsätta med Fotbollskväll enligt samma modell som i fjol. Även nyhetsbilder skulle ingå i en uppgörelse.

Det fanns en plan B

Med successivt har det framkom att parterna har haft svårt att komma överens.

- Vi förvånas över det svaga intresset som SVT visar för Sveriges största sport, sa TV4-sportens chef Hans Pekkari i en kommentar.

Samtidigt lät Per Yng på SVT förstå hade en plan B som blev till plan A. I själva verket har redaktionen sedan en tid planerat för Fotbollskväll med internationell fotboll.

Bara välja program

Intresset för en upprepning av fjolårets modell var inte lika stort längre.

I går framkom planerna. Nya Fotbollskväll ska färdas runt i Europa och se matcher på plats. David Fjäll blir programledare och ska tillsammans med Glenn Strömberg följa olika ligor. Starten sker måndagen den 4 april och ett första mål är att bevaka upplösningen av såväl Champions League som Premier League.

Programmet ska också innehålla sammandrag från helgens matcher i oolika länder och de bilderna ska blandas med reportage med högaktuella spelare. Totalt blir det 16 program och samtidigt lanseras en ny fotbollsblogg.

Sportspegel utan allsvensk fotboll

STV:s nej innebär att det inte blir några som helst matchbilder i Sportnytt eller Sportspegeln från varken Allsvenskan, Superettan eller damallsvenskan. SVT vill inte betala det belopp som TV4 kräver.

TV4 Gruppen har rättigheterna till all svensk fotboll, seriefotboll som landskamper. Avtalet öppnar för vidareförsäljning enligt önskemål från säljaren, Svenska Fotbollsförbundet, som vill att fotbollen ska marknadsföras brett.

Men i dagläget står parterna långt från varandra och det innebär att TV4 kommer att vara den kanal där tittarna ska få se allsvensk fotboll - både via direktsända allsvenska matcher, nyhetsbevakning och magasinet Fotbollsmåndag. Starten sker den 4 april, samma dag som SVT har sin premiär.

- Det blir en stor satsning i TV4, TV4 Sport och på fotbollskanalen.se. Vi har ett nytt och spännande programformat på gång, säger Emir Osmanbegovic, fotbollschef på TV4.

- Vi har fotbollsmagasin som Fotbollskanalen Europa, Club Calcio, Europa League och Ekwall vs Lundh. Med Fotbollsmåndag är vi kompletta och heltäckande, säger Osmanbegovic.

Anonymous (inte verifierad)

tors, 2011-03-17 11:43

1. Är rubriken verkligen rätt...?

Kan ni hjälpa mig förstå hur tittarna är vinnare på att inte kunna se allsvensk fotboll i Sportnytt och Sportspegeln?

thomasejd

tors, 2011-03-17 12:11

2. Apropå vinnare

Att när inte förhandlingarna nådde resultatet ville SVT i stället göra ett program om utländsk fotboll.

beatles (inte verifierad)

tors, 2011-03-17 12:31

3. SVT & Fotboll

SVT har sedan kommersiell TV infördes alltid klantat sig med rättighetsinköp. Vid problem har man gråtit hos Lagrell som genom påtryckningar på rättighetsinnehavaren fixat SVT rättigheter. Ingen gråter för SVT:s skull. TV4 borde värva Mats Nyström. Den ende som är riktigt bra på SVT.

Anonymous (inte verifierad)

tors, 2011-03-17 17:49

4. Besviken

Exakt hur kan vi tittare vara vinnare??? Vem faan bryr sig om utländsk fotboll??? Skandal av SVT- spottnytt och spottspeglenn blir ju totalt ointressant att följa. SVT:s Fotbollskväll var ju annars mycket bättre än TV4. Av någon anledning väljer TV4 att framhäva en massa tjafs i studion framör regäla reportage med matchbilder från matcherna som är det man vill se

HG/BG (inte verifierad)

tors, 2011-03-17 21:33

5. Låt oss slippa underhållningssport-idrott i SVT 1 och SVT 2

Sport och idrott på underhållningsnivå tar alldeles för stor plats i SVT 1 och SVT 2, ibland tar det upp stora delar en helg. Det händer också att andra program får stå tillbaka för underhållningsidrotten. Låt oss slippa alla tramsiga kommentarer från sportkommentatorer i hockeykvällar och fotbollskvällar. Det finns säkert en del publik för underhållningsidrotten. TV-produktions-bolagen borde kunna samarbeta och starta en separat kanal där all underhållningssport samlas, så slipper den övriga programverksamheten att störas.

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen