Anton Hysén om det nya livet
I minnet hos många fanns förstås den engelska stjärnan Justin Fashanus självmord efter att ha kommit ut som gay. Till och med hans bror tog avstånd från honom.
"Vad skulle pappa säga?"
Därför var Antons största oro inför beslutet vad hans pappa Glenn skulle säga, en av Sveriges största fotbollsstjärnor genom tiderna.
I TV3:s ”Livet blir bättre” i kväll berättar Anton sin historia för att visa att han mår mycket bättre nu när han lever öppet som homosexuell. För Anton är naturligtvis inte ensam.
- De finns, det vet jag, men de flesta är oroliga för coach och familj och supportrar, säger Anton Hysén.
"Ingen stor grej"
Pappa Glenn gav sonen starkt stöd och deltar i också i kvällens program.
Anton hade länge burit på sin hemlighet, men när han hade fyllt 20 tvekade han inte längre. Han valde att berätta sanningen i fotbollsmagasinet Offside.
- Jag vill ändå bevisa att det inte måste vara en stor grej.
Han är inte bara den förste manlige svenske fotbollsspelare som pratar offentligt om sin homosexualitet, han är en av få i världen som öppet medger att han är gay.
- Det är helt sjukt när man tänker på det. Det är så fucked up, alltihop. Var fan är alla andra? Det har väl inte kommit ut en enda fotbollsspelare.
Glenn Hyséns yngste son sågs länge som en jättetalang. Han deltog också på U17-landslagets läger 2007 och fick också ett lärlingskontrakt med BK Häckens A-lag.
Drabbad av skador
Men Anton drabbades av skador och karriärenhar ännu inte tagit fart. I sin spelstil påminner om sin halvbror Tobias, men är numera omskolad till back i division II-laget BK Utsikt där pappa Glenn är tränare.
Familjen och hans närmaste vänner har känt till att Anton är homosexuell, men i klubben var det få lagkamrater som visste något.
- Bara de som jag hängde med, de som var i min ålder, visste. Likadant är det i Utsikten. Jag ställer mig inte upp i omklädningsrummet och säger: ”Gubbar, lyssna! Jag är bög!”
Anton Hysén har en längtan till elitfotbollen, men förstår att tillvaron på planen kan blir annorlunda.
- Det finns folk som inte klarar av homosexuella. Precis som det finns rasister som inte klarar av invandrare. En klubb kanske är intresserad av mig, men så får tränaren reda på att jag är bög och så ändrar de sig. Men då är det deras problem, inte mitt.
Flera idrottare
- Folk får kalla mig vad de vill, det kommer bara göra mig ännu mer taggad.
I ”Livet blir bättre” har programledaren Renée Nyberg också träffat Patrik Sjöberg, Emma Igelström, Anton Hysén, Sanna Bråding, Dogge Doggelito och Jessica Andersson.
Det gemensamma är berättelser om hur de har lyckats vända sina motgångar till styrka och nu är deras mål att förmedla hopp till utsatta barn.
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















