SVT och TV4 gör jätteaffär
Sveriges Television har för sex skandinaviska bolags räkning förhandlat fram ett åttaårigt avtal med FIFA för fotbollsmästerskapen från 2015 otill 2022.
Nordisk paketlösning
De TV-bolag som ingår i avtalet är: Sveriges Television, TV4, NRK, TV2 Norge, DR (Danmarks Radio) och TV2 Danmark.
- Det känns oerhört roligt att säkra rättigheterna för största delen av det nordiska territoriet till de stora nationella tv-bolagen på det här sättet, säger SVT:s vd Eva Hamilton.
När det gäller Fotbolls-VM för herrar garanteras att 46 av 64 matcher ska visas i fri-tv. Uppdelningen av turneringar och matcher kommer att göras senare.
- I och med dagens avtal har vi tagit ytterligare ett stort steg för att uppnå FIFA:s målsättning att göra FIFA VM så tillgängligt som möjligt för så många människor som möjligt, säger Niclas Ericson, chef för FIFA:s tv-avtalet.
TV4-Gruppen har tillsammans med Sveriges Television ingått ett åttaårigt avtal med FIFA för fotbollsmästerskapen från och med 2015 till och med 2022.
Alla mästerskap för damer och herrar
Avtalet omfattar sändningsrättigheterna på alla plattformar för FIFA Fotbolls-VM för herrar 2018 i Ryssland, FIFA Fotbolls-VM för herrar 2022 i Qatar, FIFA Fotbolls-VM för damer 2015 i Kanada och FIFA Fotbolls-VM för damer 2019 samt FIFA Confederations Cup 2017 och 2021.
- Vi är stolta över att kunna erbjuda svenska folket fotboll i världsklass i TV4-Gruppens kanaler i minst tio år till, säger Casten Almqvist, vd TV4-Gruppen.
När det gäller Fotbolls-VM för herrar garanteras att 46 av 64 matcher ska visas i fri-tv. Uppdelningen av turneringar och matcher kommer att göras senare.
Ett jättelikt guldpaket med fotboll
TV4-Gruppen och SVT har sedan tidigare rättigheterna till FIFA Fotbolls-VM 2014 för herrar i Brasilien.
Mästerskapen som omfattas av det nya FIFA-avtalet:
2015 Fotbolls-VM för damer i Kanada
2017 Confederations Cup i Ryssland
2018 Fotbolls-VM för herrar i Ryssland
2019 Fotbolls-VM för damer, var turneringen spelas är ännu inte bestämt
2021 Confederations Cup i Qatar
2022 Fotbolls-VM för herrar i Qatar
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof. Senast Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.
På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is. VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år, uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist.
Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.