SVT och TV4 gör jätteaffär
Sveriges Television har för sex skandinaviska bolags räkning förhandlat fram ett åttaårigt avtal med FIFA för fotbollsmästerskapen från 2015 otill 2022.
Nordisk paketlösning
De TV-bolag som ingår i avtalet är: Sveriges Television, TV4, NRK, TV2 Norge, DR (Danmarks Radio) och TV2 Danmark.
- Det känns oerhört roligt att säkra rättigheterna för största delen av det nordiska territoriet till de stora nationella tv-bolagen på det här sättet, säger SVT:s vd Eva Hamilton.
När det gäller Fotbolls-VM för herrar garanteras att 46 av 64 matcher ska visas i fri-tv. Uppdelningen av turneringar och matcher kommer att göras senare.
- I och med dagens avtal har vi tagit ytterligare ett stort steg för att uppnå FIFA:s målsättning att göra FIFA VM så tillgängligt som möjligt för så många människor som möjligt, säger Niclas Ericson, chef för FIFA:s tv-avtalet.
TV4-Gruppen har tillsammans med Sveriges Television ingått ett åttaårigt avtal med FIFA för fotbollsmästerskapen från och med 2015 till och med 2022.
Alla mästerskap för damer och herrar
Avtalet omfattar sändningsrättigheterna på alla plattformar för FIFA Fotbolls-VM för herrar 2018 i Ryssland, FIFA Fotbolls-VM för herrar 2022 i Qatar, FIFA Fotbolls-VM för damer 2015 i Kanada och FIFA Fotbolls-VM för damer 2019 samt FIFA Confederations Cup 2017 och 2021.
- Vi är stolta över att kunna erbjuda svenska folket fotboll i världsklass i TV4-Gruppens kanaler i minst tio år till, säger Casten Almqvist, vd TV4-Gruppen.
När det gäller Fotbolls-VM för herrar garanteras att 46 av 64 matcher ska visas i fri-tv. Uppdelningen av turneringar och matcher kommer att göras senare.
Ett jättelikt guldpaket med fotboll
TV4-Gruppen och SVT har sedan tidigare rättigheterna till FIFA Fotbolls-VM 2014 för herrar i Brasilien.
Mästerskapen som omfattas av det nya FIFA-avtalet:
2015 Fotbolls-VM för damer i Kanada
2017 Confederations Cup i Ryssland
2018 Fotbolls-VM för herrar i Ryssland
2019 Fotbolls-VM för damer, var turneringen spelas är ännu inte bestämt
2021 Confederations Cup i Qatar
2022 Fotbolls-VM för herrar i Qatar
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















