Mitt i prick för Gunde Svan

Sportkändisar säljer som aldrig förr. De trängs i cellerna på Fort Boyard, de ska bli ännu mer via Mästarnas mästare, några hoppar i bassäng i TV3, TV4 skickade nyligen ett gäng på ”Det största äventyret” – men Gunde Svan klarar sig på egen hand.
Gunde Svan väjer inte för några prövningar. I hans egen programserie började han med att utmana Magdalena Forsberg i skidskytte.

 

Premiären av TV4:s nya underhållningsprogram ”I huvudet på Gunde Svan” blev en rejäl tittarframgång. Gunde lockade en publik på 1 220 000 vilket gav en andel på 34,4 procent i målgruppen 12-59 år, och en rating på 10,7.

Stark premiär

Förhandsintresset har varit stort för Gunde Svan och hans nya program. I första avsnittet fick tittarna se när Gunde tog sig an skidskytte och utmanade vännen och flerfaldiga guldmedaljören Magdalena Forsberg i en stenhård duell.

Programmet gjorde djupt intryck på många tittare och hyllningsorden fullkomligt bubblade på sociala medier under torsdagskvällen.

- Det var länge sedan vi hade en premiär mitt i veckan som startade så här starkt och det är tveklöst tack vare Gunde själv. Utöver träning i de olika idrotterna, har han även lagt ned sin själ i att skapa en inspirerande och fantastiskt härlig programserie, säger Fredrik Arefalk programchef, TV4-Gruppen.

En vinnarskalle

- Han är en sann vinnarskalle och det är väldigt kul att det nu också ger utdelning i tittarsiffror.

I huvudet på Gunde Svan är en ny underhållningsserie där han träffar sex av Sveriges främsta idrottare för att ta reda på hur man blir bäst. Genom att utmana dem i en tuff och prestigefylld duell i deras egen sport hoppas han knäcka hemligheten bakom deras prestationer.

TV4 lanserar ytterligare ett program som bygger på just idrottare, välkända och folkkära kvinnor och män. För vilken gång i ordning? Å andra sidan, svenska folket ser gärna sin gamla idoler.

Tufft äventyr

Inspelningen av ”Det största äventyret” pågår och programledare är Peter Jihde som tillsammans med åtta idrottsstjärnor har begett sig till några av världens mest avlägsna och farliga platser. Där dumpades idrottsstjärnorna mitt ute i ödemarken. Målet? Att hitta tillbaka till civilisationen igen.

Deltagarna är Robert Kronberg, Thomas Wassberg, Louise Karlsson, Magnus Wislander, Per Olofsson, Erica Johansson, Sofia Mattsson och Thomas Gustafsson. Frågan är om de har gett sig in på sin största utmaning.

På okänd ort nånstans i världen släppte helikoptern deltagarna och vi TV-tittare ska följa deras strapatser. De ska leva på vad naturen erbjuder och hitta tillbaka till civilisationen så snabbt de kan. Utan kompass, karta eller mat, samt begränsat med vatten.

Något att se fram emot framme på senvintern.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen