Här öppnar SVT sin VM-studio
Det är inte ens en månad kvar. Torsdag 12 juni börjar fotbolls-VM i Brasilien och håll om att det finns en spänning och förväntan.
TV4 och SVT delar på sändningarna från matcherna och förberedelserna.
32 matcher via SVT
SVT har nu valt att presentera sin satsning från den 20:e VM-turnering genom tiderna och det här gången erbjuds via tittare 32 matcher under tiden 12 juni- 13 juli.
Tanken är naturligtvis att skildra hela VM, men också landet Brasilien under de 150 timmars direktsändningar det handlar om. Utöver de 32 matcherna från tolv arena blir det också studiomagasin varje kväll.
På Copacabana leder André Pops och David Fjäll samtalen kring matcherna, tillsammans med Johanna Frändén och Daniel Nannskog som kommenterar.
Två förstärkningar
SVT har också förstärkt med förbundskapten Erik Hamrén och damlandslagets Lotta Schelin som medverkar som gästexperter. Erik Hamrén är med under gruppspelet och blir sedan avlöst av Lotta Schelin under slutspelet.
- Det känns jättekul att två av Sveriges tyngsta fotbollsnamn vill vara med oss, säger Max Bursell, projektledare för SVT:s VM-sändningar.
- Det ska bli spännande och jag ser fram emot två intressanta veckor. Kul att snacka mycket fotboll. i direktsändning. Dessutom ska det bli spännande att se hur man jobbar med en sådan här stor produktion, säger Erik Hamrén.
- Jag ser fram emot att vara en del av SVT:s VM-trupp. Jag tror det blir ett bra VM och det är extra kul att det är i Brasilien, säger Lotta Schelin.
Braslilien-kännare
Ett fotbolls-VM i Brasilien är så mycket mer än spekulationer runt matcherna. I studiosoffan hos David Fjäll kommer därför två brasilienkännare att vara regelbundna gäster.
Elisa Palha är född och uppvuxen ett stenkast från Maracanastadion men numera boende i Sverige och Henrik Brandao Jönsson är svensk journalist som sedan många år är bosatt i Brasilien.
Matcherna kommenteras av Chris Härenstam och expertkommentatorn Glenn Strömberg eller av Staffan Lindeborg och expertkommentatorn Markus Johannesson.
Tre reportrar på språng
Tre reportrar – Björn Nordling, Jane Björck och Kristina Kappelin – ska göra reportage om lagen, om städerna där turneringen spelas och om vad som händer i landet.
Björn Nordling, som en del förmodligen känner igen sedan Confederations Cup sommaren 2013 under namnet Björninho, lägger stort fokus på hemmalaget Brasilien och deras framfart i turneringen.
Jane Björck koncentrerar sig på de stora matcherna, som till exempel Spanien-Holland och Tyskland-Portugal.
Kristina Kappelin ska bevaka händelser av olika slag i landet och vad som händer utanför planen under ett VM.

Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















