Jubel på SVT-sporten
Ena dagen klart med US Masters, Helsingborg Open (damer) och Nordea Masters i golf, nästa dag ett friidrottspaket som är ganska skapligt, eller vad sägs om Finnkampen, friidrotts-SM, DN-galan, Folksam Grand Prix och Nordenkampen i ytterligare tre år.
Gala och VM
Licens-TV gör sig gällande, med andra ord.
- Finnkampen och DN Galan är svenska idrottsklassiker som SVT nu fortsatt kan bjuda hela publiken på. Friidrott på nationell nivå finns också glädjande nog i detta paket, säger Per Yng, chef för SVT Sport.
I friidrottskretsar är man förstås belåtna. Exponering av idrotten innebär större chanser till ett uppsving i nyrekryteringen.
- TV-sändningarna betyder mycket och gäller både tv-apparaterna eller via webben, säger Jan Larsson, marknadschef för Svensk Friidrott.
Utöver dessa rättigheter har SVT också klart med friidrotts-VM i Peking i augusti och junior-EM som arrangeras i Eskilstuna i juli i år.
Dubbla Masters
SVT har fått en tradition att sända US Masters. Nu blir det en fortsättning.
Ett nytt avtal ger SVT sändningsrättigheterna för US Masters 2015 och 2016. Tävlingen är en av fyra så kallade ”Majors” och rankas tillsammans med British Open som världens förnämsta golftävling för herrar.
- Vi är mycket glada åt att också fortsättningsvis kunna erbjuda golf på absolut högsta nivå. Drömmen är förstås att äntligen få en svensk segare i US Masters. Kanske är det dags för Henrik Stenson i år, säger SVT Sports evenemangschef Kjell Andersson.
US Masters avgörs den 9-12 april och förra året slutade Jonas Blixt som tvåa i denna prestigefyllda tävling. Utöver kampen på Augusta National Golf Club sänder SVT också Sveriges bästa golf-tävlingar på både dam- och herrsidan, det vill säga: Helsingborg Open (damer), som ingår i Europatouren, och herrtävlingen Nordea Masters.
- Vi har inte det största golfutbudet men med de här tre tävlingarna bevakar vi det viktigaste. Det känns riktigt bra och vi kommer fortsätta utveckla våra golfsändningar, säger Marcus Törngren, projektledare för SVT:s golfsändningar.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Johan (inte verifierad)
ons, 2015-02-04 11:23
1. Nja
"- Vi har inte det största golfutbudet men med de här tre tävlingarna bevakar vi det viktigaste." Nåja, nåt måste man väl säga men man måste inte ljuga. Det finns kanske 8-9 tävlingar på ett år där alla de bästa spelar och man har en av dessa. Bättre än inget alls såklart, även om en annan föredrar Viasats golfsändningar.