Discovery plockar stjärnor

Vänta nu, vilken stjärna är vi i behov av nu? Dvs efter skidkungen Per Elofsson och hockeylegendaren Peter Forsberg. Jo, Anja Pärson, hon blir perfekt.
Stjärnfylld kommentatorläktare. Vid alpina VM i Schladming 2013 jobbade både Anja Pärson och Pernilla Wiberg för SVT. Foto: Pontus Lundahl, TT

 

Ungefär så lät det på Discoverys sportredaktion. Anja var lyhörd och efter diverse diskussioner antog hon budet och tog sedan i hand med sportchefen Emir Osmanbegovic.

Från SVT till Viasat till SVT till Discovery. Anja Pärson gillar att skifta miljö. 

Kom inte överens

Att det nu blev ett slut på en andra period på SVT berodde på viljan att göra andra jobb vid sidan av kommenterandet, SVT ogillade det och parterna skiljdes åt.

Det är snart fyra år sedan som hon avslutade sin aktiva karriär. I mars 2012 berättade hon att det fick vara nog. Hon är ekonomiskt oberoende. Sponsorkontrakt, prispengar och PR-ersättningar har gett runt 100 miljoner kronor.

Discovery planerar inför 2018 när koncernen tar över TV-rättigheterna till OS. Stallet av expertkommentatorer utökad successivt. Anja Pärson, 35, är senaste namnet.

"Multibegåvad"

- OS är ju det största som finns och det känns otroligt kul att vara en del av ett Discoverys team, säger Anja.

- Anja Pärson är en multibegåvad superstjärna. Hon var outstanding som aktiv och efter karriären blev hon en av Sveriges mest hyllade tv-experter, säger Emir Osmanbegovic, sportchef för Discovery Networks Sweden och Eurosport.

Discovery och Eurosport köpte de exklusiva TV-rättigheterna för de olympiska spelen på alla plattformar från 2018 till och med 2024. Först ut är de olympiska vinterspelen i Pyeongchang den 9-25 februari 2018.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.