Familjerådet bestämde och sa ja
Succén i TV3 får en fortsättning trots att familjen hade beslutat om att det fick fick vara nog.
- Fast den här gången blir det lite skillnad, fastslår Jesper Parnevik.
Välkomna, igen
Via ett familjeråd och med vetskap om hur många svenskar som verkligen gillade programmet så blev det ett ja till en tredje programserie.
Detta trots att flera i familjen har fullt upp. Döttrarna Peg och Penny går på college, Mia har affärsprojekt och Jesper vill få fart på golfkarriären igen.
- Vi har gjort programmet flera gånger och var rädda för att det kanske inte skulle bli så kul att se samma sak en gång till, säger Jesper Parnevik till TT.
Men TV3 och produktionsbolaget visade på ett alternativt koncept och via ett familjeråd hos Parneviks kom ett klartecken.
Nu ska ett program spelas in i Sverige och ett annat ska följa Jesper på den amerikanske golftouren.
Många profiler
Mia Parnevik fick priset för årets reality och utsågs också till årets tv-personlighet vid Kristallengalan 2015. I TV3 har hon också haft ett eget program.
- Vi är väldigt stolta och glada. Vi är ju egentligen inte en tv-familj utan en golffamilj och jag tyckte att det var väldigt viktigt att visa upp hur vi har levt de senaste 30 åren. Vi har ju varit ett resande sällskap, säger Mia Parnevik till TT.
Den 3 februari blir det premiär av den tredje säsongen av "Parneviks" i TV3.
Här är gästerna som är inbokade på en flight til Florida:
• Börje Salming • Markoolio • Bill Murray • Linda Lindorff • William Spetz • Trita Parsi • Eva Röse • Tommy Nilsson • Ellen Bergström • Barbro "Lill-Babs" Svensson • Jakob Karlberg • Edward Blom • Jon Olsson och Janni Delér • Miss Li • Farao Groth • Icona Pop • Björn Gustafson • Caitlyn Jenner • Björn och Margareta Ranelid • Martin och Jimmy Lidberg • Laila Bagge och sonen Liam • Elisabet Höglund • Albin Lee Meldau
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















