Premiär med två nya TV-magasin

I helgen är världens populäraste fotbollsliga tillbaka. Mtg satsar rejält. Viasat Sport Premium HD och Viaplay blir huvudkanaler för en Premier League-satsning. Första omgången sammanfaller även med premiären av TV3:s nya eftermiddagsmagasin Sportlördag som sänder Chelseas första steg mot ett eventuellt titelförsvarande.
Jonas Olsson har erfarenhet från åren i premier League och i landslaget och kliver nu in i en ny roll - som expertkommentator

Jonas blir expertkommentator

Snart är spekulationerna över och Premier League kan börja ge svaren på fansens alla frågor.

– Jag tycker Manchester United har något riktigt bra på gång. José Mourinho har börjat sätta sin prägel på laget och Romelu Lukaku är perfekt skapt för Premier League. Sedan tror jag mer på Arsenal än vad jag gjort de senaste åren, med Alexandre Lacazette känns det som de äntligen spenderat lite, säger Jonas Olsson som efter nio år i West Bromwich återvände till Sverige i våras och nu kommer ta plats som expert i MTG Sports Premier League-studio.

Den förre landslagsbacken kommer att medverka så mycket som hans egen fotbollskarriär i Djurgården tillåter.

Och han medger att han delvis saknar England och Premier League.

– Jag trivs jättebra här, men det är verkligen en speciell nerv i Premier League. Alla känner till ligan, alla har ett lag och du känner verkligen att du är på den största fotbollsscenen.

Victor får det tufft

Något som han tror kommer att bli påtagligt för Man Uniteds svenska nyförvärv Victor Nilsson-Lindelöf.

– Pressen kan vara tuff. Alla har åsikter, många har en stor kunskap och du är verkligen i fokus hela tiden, i synnerhet om du är i någon av storklubbarna, säger Olsson och fortsätter:

– Som mittback kommer han att ställas inför nya utmaningar varje vecka. Till skillnad från andra ligor så är Premier League mer irrationell. Vissa lag spelar till exempel med stora targets medan andra med mindre spelare som djupledshot. Och det finns inga enkla matcher, utan man måste vara påslagen varje sekund annars blir man straffad. Men Mourinho har spelat Victor hela försäsongen och velat signa honom de senaste säsongerna, så det är en spelare han tror på.

Nio års erfarenhet

Olsson hoppas i sin roll kunna förmedla ett exklusivt inside-perspektiv från Premier League.

– Jag har ju nio års erfarenhet av ligan, har levt i den världen och vet hur det funkar. Sedan följer jag fortfarande med vad som händer och har bra kontakt med gamla lagkompisar.

Olssons expertkollega Martin Åslund kommer också ta mer plats i Premier League-sändningarna denna säsong. Dock tar trotjänaren Bosse Petersson ett kliv tillbaka.

– Mitt kontrakt med MTG Sport gick ut efter förra säsongen och efter 14 säsonger i tv-media tar jag sats mot nya uppgifter som mitt hjärteinitiativ ViLirare. Men jag lämnar inte MTG Sport fullt ut, utan kommer att göra inhopp från ”bänken” lite då och då, hälsar Petersson.

Jonas Olsson medverkar i fredagens premiärsändning på Viasat Sport Premium och Viaplay som också blir huvudkanaler för Premier League. Där kommer merparten av säsongens matcher direktsändas, dock fortsatt endast en (1) kl 16.00 på lördagar.

Två nya magasin

På lördag är det dags för regerande mästarna Chelsea att ta klivet in i serien, och de gör det i ett nytt magasinformat – Sportlördag på TV3.

– Viasats kanaler och Viaplay har ett fotbollsutbud med internationella ligor som slår allt annat du kan se i Europa, vilket vi nu öppnar upp för en bredare publik. Vi har även lokala svenska lag i såväl hockeyns som handbollens Champions League som kan få möjligheten att synas i TV3 på lördagarna, säger Nunstedt.

Dessutom är det på måndag premiär för Målklubben, ett sammanfattande fotbollsmagasin som kommer att sändas på viasatsport.se och Viaplay.

MTG Sports Premier League-team säsongen 2017/18 

Premiärhelgens sändningar

Fredag 11 augusti:

20.00, Viasat Sport Premium/Viaplay: Arsenal–Leicester 

Lördag 12 augusti:

13.00, Viasat Sport Premium/Viaplay: Watford–Liverpool

15.30, TV3/Viasat Sport Premium/Viaplay: Chelsea–Burnley  18.30, Viasat Sport Premium/Viaplay: Brighton–Manchester City  14.00 Premium/Viaplay: Newcastle–Tottenham  17.00, Viasat Sport Premium/Viaplay: Manchester United–West Ham 

 

 

 

Här är Göteborgsföretagen som i ensatsning  vill skapa bättre förutsättningar för idrotten. Finansbolaget Factoringgruppen går in i ett partnerskap med nystartade Sport managementföretaget Samm.  Bakom nystartade Samm står Niklas Allbäck, tidigare klubbchef för ÖIS Fotboll och ledamot i valberedningen för Svensk Elitfotboll (SEF) samt Per Skånberg, tidigare ordförande i ÖIS och före detta styrelseledamot i Landskrona BoIS. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof.  Senast  Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.

På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is.  VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år,  uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist. 

 Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.