SVT Sport världens bästa sport-tv-kanal!

Det är med stolthet som jag idag kan berätta för er att SVT utsetts till världens bästa sporttv-kanal!

SVT tilldelas priset “TV SPORT EMOTION AWARD - The best Tv Sport Channel of the  World” i kategorin ”Sport values of a TV programme” på sportfilmfestivalen i Milano den 17 november.

Festivalen är en av världens största och mest ansedda film- och TV-festivaler med fokus på sport. 

Jubel på SVT Sport. De har verkligen anledning efter utnämningen till världens bästa sporttv-kanal. Foto: Anders Strömquist SVT

Priset delas ut av en internationell jury från FICTS, en sammanslutning av 116 medlemsländer som av IOK erkänns som ”det internationella förbundet för sport-television”.

I motiveringen framhåller juryn att SVT har stimulerat framförallt unga tittare intellektuellt genom att lyfta fram idrotten med fokus på viktiga värderingar ur ett mänskligt och samhälleligt perspektiv.

"Lika stort som att vinna en VM-final"

För oss på SVT är det en stor ära, att i konkurrens motsvarande en VM-eller OS-final, utses till världens bästa sportkanal!

Det är också ett erkännande för oss och en tydlig markering att vi gör rätt som vågar bevaka idrotten ur ett större perspektiv.

Vidirektsänder årligen runt 1500 timmar sport, vi producerar Sveriges största sportnyhetsprogram Sportnytt och Sportspegeln och svtsport.seär idag en av marknadens mest uppskattade digitala nyhetsleverantörer.

Men förutom detta har vi de senaste åren också gått i bräschen, både nationellt och internationellt, för en jämställd sportbevakning. Vi har gett perspektiv som aldrig tidigare fått utrymme i tv som i serien Regnbågshjältar där idrottare som kommit ut som gay i olika länder och tider berättat sin historia.

Dopning, överträning, integration m m

Vi har också tagit oss an ämnen som idrotten på olika sätt kämpar med bortom resultaten som tidig elitsatsning, dopning, överträning, anorexi, integration, löner, psykisk ohälsa och mycket annat.

Detta pris ger oss extra stor energi när vi nu står på tröskeln till ett av SVT:s mest omfattande sportår någonsin. 2019 sänder vi bland annat från minst tio världsmästerskap och är host broadcaster för alpina-VM i Åre och skidskytte-VM i Östersund.

Men detta pris hade inte varit möjligt utan de samarbeten vi har, i olika stor omfattning. Vi får möjlighet att bevaka svensk och internationell idrott på nära håll.

Vår ambition är att förvalta det förtroendet på bästa sätt och ta idrott av världsklass från arenorna hem till vardagsrum och in i mobiler och datorer med sändningar i världsklass. Vi kan nyhetsbevaka och bygga världens bästa sporttv-kanal!

 

Åsa Edlund-Jönsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.