Stephan leder andra nybörjare

Nu är han i farten igen, Stephan Wilson, som utan någon som helst kunskap eller vana antog uppgiften att åka Vasaloppet. Nu ska han leda andra nybörjare i Min klassiker på TV6.

Stephan Wilson hade idéer och skapade en egen karriär. han antog utmaningen att bl a klara en svensk Klassiker och göra en TV-serie av sitt mod.På kuppen blev han programledare och nu återkommer han. Stephan har bytt TV-kanal. Från SVT till Nent Group.

Han har påtagit sig uppgiften att coacha fyra vanliga svenskar att ta sig från soffan till de fyra tävlingarna i En svensk klassiker - Vasaloppet, Lidingöloppet, Vansbrosimmet och Vätternrundan.Stephan tar hjälp av  två elitmotionärer, skidåkaren Johan Olsson och triatleten Annie Thorén. 

- Allt fler blir stillasittande, överviktiga och sjuka tack vare en ohälsosam livsstil. Klassikern blir inte bara en formidabel utmaning, det är också den bästa sortens mål för en livsstilsförändring av kolossala mått, säger Stephan Wilson.

Stephan Wilson har själv gått igenom samma utmaning som de fyra deltagarna. En resa som skildrades i succéserien Stephans klassiker på SVT.  

- Jag har förändrats på så många plan så att jag nästan undrar vem jag skulle vara utan de upplevelserna. Nu vill jag ge tillbaka till idrotten. De här fyra människorna får en möjighet att ta revansch på sig själva, säger Stephan.

Första loppet i Min klassiker är 90 km långa Vasaloppet (Öppet spår), som följs av 300 km långa Vätternrundan, därpå  3000 meter långa Vansbrosimningen och avslutningsvis 30 km långa Lidingöloppet.  

- Stephan Wilson har verkligen nått ut med sina program om de fyra svenska klassikerna. Dessutom angår folkhälsa r oss alla och det ska bli spännande att följa våra deltagares tuffa resa mot en ny livsstil, säger Camilla Rydbacken, innehållschef Nordic Entertainment Group Sverige.

Hon själv ingår dock inte i träningsgruppen...

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen.  Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.

Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.

Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.