SVT tappar flera vinteridrotter
Det blir till att använda fjärrkontrollen framöver. Och byta från SVT till Nent Groups kanaler.
Nordic Entertainment Group (NENT Group) har nämligen köpt även rättigheterna till Internationella Skridskounionens (ISU) främsta mästerskap och största tävlingar från och med hösten 2019.
Det handlar om närmare 400 timmars direktsändning av konståkning och hastighetsåkning på skridskor i världsklass varje tävlingsår, till och med säsongen 2022/2023. Arrangemang där SVT har långa traditioner. Köpet betyder också att konståknings-VM i Stockholm 2021 kommer att sändas på NENT Groups kanaler.
Först tvingades SVT acceptera att världscupen och världsmästerskapen i både alpint och längdskidåkning gick förlorat. Nu kommer också detta skifte.
– Det finns ett stort intresse för konståkning i Sverige och ett hemmamästerskap är onekligen en höjdare. De nya rättigheterna bildar ett perfekt tillskott till våra övriga vintersporträttigheter av yppersta världsklass, säger Per Nunstedt, sportchef NENT Group Sverige.
Tidigare i vår säkrade NENT Group rättigheterna till världens bästa vintersport från 2021, däribland världscupen och världsmästerskapen i både alpint och längdskidåkning. Nu förstärker NENT Group sitt vintersportutbud med Internationella Skridskounionens (ISU) finaste tävlingar, som världs- och europamästerskap och Grand Prix i konståkning, samt VM, EM och World Cup i hastighetsåkning på skridskor och short track.
- Dessutom visar vi redan världens bästa ishockey från VM och NHL, säger Per Nunstedt.
Skridskoåkning har en stark tradition i Sverige med blågula folkhjältar som Åke Seyffarth, Sigge Ericsson och Tomas Gustafson, där den senare tog tre OS-guld på 1980-talet.
På konståkningssidan har Sverige firat historiska triumfer genom bland annat Ulrich Salkow, Magda Juhlin och bragdmedaljören Gillis Grafström. I dag sätter konståknings-Sverige hoppet till framförallt Anita Östlund och Alexander Majorov.
– Traditionens makt är stor när det gäller vintersport i Sverige, och har växt sig starkare med hjälp av en stor mängd folkkära världsstjärnor. Vi ser nu fram emot att få förmedla nya klassiska ögonblick till de svenska tittarna, säger Per Nunstedt och fortsätter:
– Konst- och skridskoåkningssändningarna kommer 2021 att adderas av det bästa som finns att erbjuda inom bland annat alpint och längdskidåkning. Dessutom visar vi redan världens bästa ishockey från VM och NHL.
Viaplay och Viasat blir huvudkanaler för sändningarna, medan de absolut största tävlingarna även kommer att sändas på NENT Groups breda tv-kanaler med TV3 och TV6 i spetsen.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023.
Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett upehåll. Så kunde hon motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.
Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag. De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.