"Jag har inte gjort något fel"

Det är tuffa dagar för Östersunds FK – och Saman Ghoddos. På torsdagen meddelade FIFA att ÖFK inte får värva spelare under de två kommande transferfönstren. Ghoddos stängs av från spel i fyra månader för sin franska klubb Amiens. Dessutom ska han böta till den spanska klubben Huesca.

Idag är han inte lika glad. Utan egen förskyllan har han blivit utpekad i rättsliga turer

Senare under torsdagskvällen meddelade Huesca att klubben kommer att kompenseras med 4 miljoner euro, 43 miljoner kronor. Enligt Fotbollskanalen är boten formellt placerad på Ghoddos men praxis i såna här fall är att Östersund och Ghoddos är solidariskt ansvariga. Det betyder att ÖFK betalar sin del men om Ghoddos inte kan betala måste ÖFK betala hans del också. När flera parter är solidariskt ansvariga kan den som har betalat kräva de övriga på deras del av skulden. 

Enligt ÖFK är det dock Ghoddos som är betalningsskyldig.

- Det är han som står anklagad för att brutit kontraktet och därmed är det han som ska betala summan, säger ÖFK:s presschef Niclas Lidström till Aftonbladet.

Ett ödesdigert besök

Anledningen till bestraffningen är Ghoddos besök i den spanska klubben Huesca förra året. Hans spanska agent Quique Pina lade ut en bild på sociala medier där man ser Ghoddos skriva under ett papper. ”Klar för Huesca” löd rubriken.

Till Östersunds-Posten har Ghoddos tidigare sagt att ”han var där och besökte”. På frågan om han skrev under något personligt avtal svarade han ”Nej”.

Nykomlingen Huesca i La Liga, inför säsongen 2018-2019, anmälde affären till FIFA i vintras. Efter lång betänketid har svaret nu kommit. Vistelsen i La Liga blev för övrigt bara ettårig för Huesca.

På frågan om hur utredningen påverkade honom sa Ghoddos ÖP-sporten:

- Det är inte jag som blivit anmäld. Det är inte jag som gjort fel. Men såklart är det mycket skriverier om mig och om anmälan och jag tycker att det kan störa och vara lite jobbigt, men jag tycker inte att det påverkar mig någonting.

Där hade Ghoddos fel. Fyra månaders avstängning är ett stenhårt straff. 

 

FIFA skriver: ”FIFA har beslutat att Saman Ghoddos ska anses som ansvarig för påstått kontraktsbrott mot SD Huesca och ÖFK har ansetts delaktigt”.

En kamp mellan Ghoddos och ÖFK

Hans Hultman, FIFAS presschef, säger till Fotbollskanalen:

- Men om det sen är hans (Ghoddos, vår anm) ansvar eller om han anser att det är ÖFK:s ansvar, det handlar mellan dem egentligen.

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja