Konkurrensen ökar på tv-marknaden
Inte nog med alla tv-kanaler som slåss om rättigheterna att få sända från all sköns sport. Nu gör sig tidningarna allt mer gällande här. Senaste exemplet - Expressen köper rättigheterna till den franska toppligan i fotboll, Ligue 1. Samtliga matcher med superstjärnorna Messi, Neymar och Mbappé sänds live på Expressens plattformar med start redan på söndag.
men det är inte bara att titta occh njuta av storstjärnorna. Det gäller att tillhöra Expressens Premiumkunder och abonnenter på livesporttjänsten SportExpressen Play får internationell toppfotboll som en del av sin digitala prenumeration.
- Vi har sett ett stort intresse hos vår digitala publik för att se direktsänd sport. Med den här rättigheten tar vi vårt livesporterbjudande till en helt ny nivå, säger Klas Granström, chefredaktör för Expressen och affärsområdeschef för Expressen Lifestyle.
Expressens gör sedan ett par år en stor livesportsatsning tillsammans med Bonnier News Local och NTM. Bland rättigheterna i portföljen märks innebandyligan SSL, fotbollsligorna Ettan och Elitettan, försäsongsmatcher i ishockey samt kvalmatcher i såväl Champions League som Europa League.Ligue 1 innebär den första internationella ligan.
- Den franska ligan har det senaste decenniet blivit allt hetare för den svenska publiken, framför allt genom ett storsatsande Paris Saint-Germain som 2020 tog sig hela vägen till final i Champions League. Den här säsongen är den hetaste på länge, sedan PSG under sommaren skrev kontrakt med en av tidernas bästa fotbollsspelare, Lionel Messi, säger Kalle Forssell, sportchef på Expressen.
Rättigheten att sända Ligue 1 gäller i Norden och förvärvet görs i samarbete med den norska mediekoncernen Amedia, som är delägare i Bonnier News Local.
Alla matcher i Ligue 1 sänds i Expressen Premium på expressen.se och i Expressens nyhetsapp samt på sportexpressenplay.se. Premiären sker på söndag med stormatchen PSG-Lyon som också ramas i med studiosändning med SportExpressens fotbollsprofiler.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Efter tre raka, mot Slovakien, Österrike och Finland stiger VM-tempen i och omkring Avicci Arena. Det är bäddat för kvartsfinal som sämst grupptvåa, och en lottning som banar väg för semifinalspel. Hockeyfesten når sitt max om drygt en vecka.
VM-general Tony Wiréhn kan andas ut, och publikmålet omkring 300 000 åskådare kan redan nu räknas hem. Det 88:e mästerskapet, den första turneringen spelades i Antwerpen 1920, har så här långt infriat VM-arrangörens förväntningar. Värme i luften har också skapat tryck i FanZon, 10 000 kvadratmeter på Söderstadions gamla gräsytor, nu täckt av grus.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.