Henkes sagolika karriär i SVT-dokumentär

Henrik Lundqvist har vunnit fler matcher i NHL än någon annan europeisk målvakt och enligt många är han Sveriges främsta ishockeymålvakt genom tiderna.  Han fyller gott och väl en egen dokumentär. SVT Sports Marie Lehmann har följt NHL-karriären från första början och visar  Henkes karriär via ett  unikt material som aldrig tidigare visats.

idag är han affärsman med intressen i olika business.

Den klassiska NHL-klubben New York Rangers var på dekis sedan många år när Henrik Lundqvist tog den framgångstörstande publiken i Madison Square Garden med storm. 

Smeknamnet The King föddes redan några veckor efter NHL-debuten och följde honom sedan resten av karriären. Totalt blev det 15 år i NHL och New York Rangers.

Dokumentärfilmen Henrik Lundqvist – en hockeysaga följer Henrik från starten 2005, då Henrik åkte till New York för att bli kvar, till karriärens slut 15 år senare då han blev akut sjuk och genomgick en stor och svår hjärtoperation. 

Henrik hade blivit utköpt av New York Rangers från sista året på sitt kontrakt och precis skrivit på för Washington Capitals, efter stor tvekan.

– Hjärtat sa nej till det, det blir en symbolik i det hela. Hur jag höll på att våndas där under hösten: ska jag, ska jag inte? Är det rätt att bara spela i New York hela min karriär? Så tar jag beslutet och sen… så sa det nej ändå. Det var inte meant to be, säger Henrik Lundqvist.

Under sin långa NHL-karriär satte Henrik Lundqvist över 50 klubbrekord hos New York Rangers, höll fler nollor än någon annan Rangers-målvakt gjort före honom och spelade fler än 1000 NHL-matcher med en och samma klubb. 2012 fick han ta emot Vezina Trophy som NHL:s bästa målvakt, med 80% av rösterna. Men han uppmärksammades även utanför isen. Henrik Lundqvist har bland annat utsetts till en av världens bäst klädda idrottare av Sports Illustrated och kallats för stilikon. Men så har det inte alltid varit – mamma och syskonen Lundqvist berättar om en annan tid, långt innan USA och NHL.

I dokumentärfilmen medverkar också Gabriella Lundqvist, Joel Lundqvist, Mats Zuccarello och Peter Forsberg.

Fakta

SVT Play torsdag 10 november kl. 02.00 och i SVT1 kl. 22.00 samma kväll: Henrik Lundqvist – en hockeysaga

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.