Män med makt styr idrotten

Idrotts-Sverige är hårt ansatt av revisorer och licensnämnder. I det läget är det guld värt med en styrelse med människor med både pengar och inflytande.
I de allsvenska fotbollsklubbarna accentueras detta ytterligare. Det vimlar av miljonärer i styrelserna, konstaterar Expressen i en undersökning..
Det är inte personernas idrottsliga kunnande som avgör utan deras pengar och deras makt i det civila.
Häckens ordförande Åke Nilsson ser förändringen tydligt:
– När jag kom in i föreningslivet var den mest aktade i klubben lagledaren eller kanske materialaren. I dag är det den som drar in mest pengar.

Fotbollsallsvenskans klubbar lockar mest för dessa bankdirektörer, företagsledare, karriärjurister och höga chefer.
Det är just personer med kunskap inom ekonomi och juridik som stärker en klubbstyrelse i dag. Det idrottsliga tar andra hand om.

Det är snarare regel än undantag dessutom att stora sponsorer har representation i klubbarnas styrelse. Det ena ger det andra…
– Ofta väljs man in med mer eller mindre dolda löften om sponsring, bekräftar en styrelseledamot i en toppklubb.
Det finns också en omvänd situation – där personens företag eller affärsverksamhet gynnas av att sitta med i en framträdande förening.
Det där med kontakter, ni vet.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja