Nike köper Umbro för 3,8 miljarder

För 285 miljoner pund, motsvarande 3,8 miljarder kronor, har den amerikanska sportgiganten Nike köpt brittiska konkurrenten Umbro. Affären innebär att Nike tar ytterligare andelar på marknaden för fotbollsskor och kläder.

För 285 miljoner pund, motsvarande 3,8 miljarder kronor, har den amerikanska sportgiganten Nike köpt brittiska konkurrenten Umbro. Affären innebär att Nike tar ytterligare andelar på marknaden för fotbollsskor och kläder.

 

- Vi vill investera i och utveckla varumärket Umbro och tänker vara långsiktiga ägare. Det finns ingen intention att ändra det engelska fotbollslandslaget, det kommer att förbli en Umbro-märkt verksamhet. Men självklart vill vi ha möjligheten att flytta en del tillgångar mellan de två märkena, sade Eunan McLaughlin, näst högste chef för Nike i Europa, Mellanöstern och Afrika, till Reuters.

Uppgörelsen innebär att Nike etablerar sitt varumärke på den engelska marknaden. Företaget tar över försäljningen av de engelska landslagströjorna som är en storsäljare. I dag förser Umbro dessutom fotbollslandslagen i Sverige, Irland och Norge med matchställ och gällande tröjkontrakt finns med sex lag i Premier League.

Avsikten är att Umbro ska leva kvar som ett fristående märke med inriktning på fotboll. Men här finns också klara synergier för produktion och produktutveckling.
I förra veckan meddelade den brittiska sportaffärskedjan JJB Sports att hade köpt en andel på 10,12 procent i Umbro, där en annan kedja, Sports Direct, har 15 procent av aktierna. Nu erbjuder Nike aktieägarna i Umbro 193,06 pence per aktie, vilket motsvarar en premie på cirka 61 procent jämfört med stängningskursen den 17 oktober.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen