Stödjer hellre idrott än en hjälporganisation
Det här är fakta som via en ny undersökning från Webstamp, som samarbetar med idrottsorganisationer kring digitala frimärken som ny insamlingskanal på internet.
Örgryte IS (ÖIS) var först ut bland idrottsorganisationerna i Sverige att satsa på digitala frimärken sk webstamps:
- Vi har tusentals trogna fans som gärna visar upp sitt engagemang och vill uppmuntra andra att ge oss ekonomiskt stöd. Digitala frimärken är en smart idé och passar unga människor som är vana vid internet. Vi möter dem så att säga på deras egen planhalva och det är en förutsättning för att nå fram. Dessutom är digital marknadsföring kostnadseffektivt, säger Kristian Sundborn, vd, Örgryte IS.
Webstamp har frågat 1 000 svenskar om man instämmer i påståendet ”Jag är mer benägen att stötta en idrottsorganisation än en hjälporganisation”. Närmare en fjärdedel av svenskarna svarar ja. Åsikten är särskilt stark bland männen, där tre av tio instämmer.
- Undersökningen visar att idrott ligger nära många svenskar, men jämfört med kvinnorna så tycks männen vara mer benägna att stötta idrott än hjälporganisationer. Idrottsorganisationer har mycket att vinna på att ge fansen ett verktyg som hjälper dem att visa sitt stöd för många också utanför fankretsen, säger Fredrik Ljungberg, vd på Webstamp.
Mest lästa just nu
Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.
AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.