Världscupettan satsar 21 miljoner
Den norska utförsåkaren är van vid hög fart efter sina år i Världscupens branter. Lasse Kjus vann Världscupen två gånger under 90-talet och har tjänat ett antal miljoner.
Därefter har han valt att bli affärsman med investeringar i Hafjells skidområde och dessutom är han engagerad i skidklädmärket med hans namn: Kjus System.
Nu uppger norska E24 att Kjus har pantsatt hem och hus för att ägna sig åt valutaaffärer. Genom sitt helägda investeringsbolag Kjus Holding, har han sålt 2 670 000 schweiziska franc (motsvarande 16,2 miljoner kronor) genom två avtal och totalt har han satsat 21 miljoner kronor.
Kjus är övertygad om att hans valutaspekulationer ska gå hem. Under 2011 och 2012 säljer han och räkna då med att ta hem en affär som ska ge runt 10 procent i vinst.
Hans agerande ska ses mot bakgrunden att åtskilliga investerare har den senaste tiden dumpat euron och köpt schweizerfranc. Valutan är nu mer än 15 procent mot euron hittills i år, driven av den starka ekonomin i Schweiz, som har överskott i budgeten och en traditionell ställning som en fristad i turbulenta marknader, enligt Financial Times.
Lasse Kjus saknar, enligt E24, erfarenheter av valutor, men har under tillbringat mycket tid under åren som utförsåkare i Schweiz då han också tjänade pengar. De miljonerna och kontakter har lett ill de här spektakulära affärerna.
- Schweiz är ett land där jag har varit mycket under min karriär och jag har följt schweizerfrancen eftersom jag har haft intäkter från det landet. Dessutom, nu har jag haft möjlighet att finansiera detta, säger Kjus, men han medger att det snabbt kan bli dyrt om marknaden går åt fel håll.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Krille (inte verifierad)
fre, 2010-09-17 15:28
1. don´t go there
don´t go there