AIK kallar till extra bolagsstämma

AIK Fotboll AB kallar till en extra bolagsstämma. Den 17 november ska alla aktieägare diskutera nya finansieringar. Därför föreslår AIK:s styrelse ändringar i bolagsordningen.

AIK Fotbolls vd Annela Yderberg menar i en kommentar att inget drastiskt ligger bakom beslutet utan det här är en åtgärd för att vara förutseende.

Den 17:e är facit klart

Före den 17 november sker två händelser som i allra högsta grad kan påverka diskussionerna vid bolagsstämman.

Dels ska allsvenskan vara avslutade – i AIK:s fall med förhoppningen att det allsvenska kontraktet är säkrat. Dels den 4 november då bolaget ska presentera resultatrapporten för tredje kvartalet.

Det var i ett pressmeddelande på måndagen som AIK Fotboll AB tillkännagav nyheten om en extra stämma. I planeringen finns alternativ som ”vinstandelslån” och ”kapitalandelslån”.

Synar olika alternativ

- Vi ser på vilka alternativ som finns för framtida finansiering. I och med en extra bolagsstämma vill vi skapa olika möjligheter. Det är därför vi kallar till en sådan stämma nu. Men vi har inte beslutat något ännu, säger AIK Fotbolls vd Annela Yderberg till realtid.se.

Hon undviker frågan om AIK är i behov av finansiering och svarar:

- Vi tittar på olika möjligheter. Men som sagt var; vad som kommer att behövas och hur det kommer att gå till är inte klart.

Ishockey-VM i Avicci Arena slutade i svensk besvikelse, förnedrat av USA i semifinal, men ett bärgat brons efter seger mot Danmark.

 Desto mer jubel i besöks – och restaurang näringen som redovisar en  turistekonomisk omsättning, inklusive biljettintäkter, på 729,9 miljoner under VM-perioden i maj. Exklusive biljettintäkter låg omsättningen på 644,1 miljoner där utländska besökare stod för 482 miljoner kronor under maj månad.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.