Kommunens 9 miljoner räddar Timrå

”Varsågoda, här får ni 9 miljoner kronor, ni är viktiga för oss”. Timrås kommunalråd Ewa Lindstrand överräckte summan och hoppas att elitserieklubben kan få ordning på likviditetsproblemen.

Klubben får tre års driftsbidrag i förskott - 9 miljoner kronor tillförs en skral kassa.

"Klubben viktig för kommunen"

- Det är en bra grundplåt och hjälper oss att få bättre balans i vår ekonomi, säger klubbdirektör Thomas Johansson till Sundsvalls Tidning.

Timrå IK betyder mycket för kommunen och det var en enig kommunstyrelse som beviljade klubben förskottet.

- Timrå IK är viktiga för oss, det är ett varumärke som syns väl och de har haft problem med att pengar från sponsorer, tv-avtal och liknande kommer in i en ojämn ström. Och det här är inga nya pengar utan ett driftsbidrag som de redan fått beviljat, säger Timrås kommunalråd Ewa Lindstrand.

Timrås avsaknad av likvida medel har tyngt klubben hela säsongen. Som i många andra föreningar ansluter inte åskådare och sponsorer i den mängd som budgeten beskriver.

Från 11 miljoner till 1,5 miljon

I Timrås fall har det inneburit underskott i två år i rad och det egna kapitalet har minskat från 11 miljoner till runt 1,5 miljon kronor.

- Vi har haft problem med likviditeten länge, egentligen ända sedan vi tog över arenan 2003, eftersom vi tagit mycket investeringar själva. Det gick att hantera relativt bra under åren som vi gjorde vinster, men de sista årens underskott har slagit väldigt hårt, säger Thomas Johansson.

Den värsta konsekvensen är att klubben inte har kunnat betala ut spelarnas pensionspengar under ett antal månader.

- Delar av den skulden är reglerad och resten kommer att betalas in när vi får de här pengarna, säger Thomas Johanson.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja