Bara en miljardär gör såna affärer…

Ena dagen tvingas Chelsea medge att 2010 slutade med ett underskott om 800 miljoner. Nästa dag köper klubben spelare för 770 miljoner kronor. ”Hyckleri” utropar Arsenals tränare Arséne Wenger, och får medhåll från många kritiker. Men Uefa:s nya fair play-regler gäller inte förrän om två år. Och en viss miljardär låter sig inte stoppas.

Köpen av den spanska forwardsstjärnan Torres och den brasilianske mittbacken David Luiz visade att ägaren och miljardären Roman Abramovitj absolut inte har tappat intresset för klubben. 

Abramovitj planerar flera köp

De egentligen osannolika spelaraffärerna får en omvärld att reagera och en av kritikerna är Arsenals tränare, Arséne Wenger, som föredrar en mera hemvävd modell där han vill utveckla talanger. Wenger menar att Abramovitj varit osäker inför en fortsätt satsning.

- Men nu råder det inget tvivel längre. Han har bestämt sig för att pumpa in stora belopp igen och det sägs att han har anslagit 75 miljoner pund, det kommer alltså hända mer i sommar.

Wenger tycker att Chelsea står för en dubbelmoral när klubben först skrev på Uefas regler för ekonomisk fair play, och sen handlar spelare för 75 miljoner pund.

- Vad är logiken i det? Det är inte lätt att se, säger Wenger till the Telegraph.

- Officiellt önskar de finansiell fair play, men..., ja, de kan nog förklara logiken bättre än vad jag kan.

Torres kostar mer än Arsenals lag

Wenger satte också Chelseas spelarköp i ett perspektiv och jämförde med Arsenals lag i senaste matchen. Han menade att de elva spelarna tillsammans kostade 10 miljoner pund mindre än Fernando Torres ensam.

Det är uppenbart att 44-årige Roman Abramovitj inte tänker vika för någon schejk eller annan finansiär i konkurrentklubbarna.

Det är nu snart åtta år sedan han köpte ett då halvskapligt Chelsea för runt 200 miljoner pund.

Nu slog Abramovitj till

Därefter har han satsat omkring 500 miljoner pund för att få ett internationellt topplag och nå segrar, titlar och en egen berömmelse.

Sedan 2003 har han dock inte avvaktat och tagit en sådan bakomvarande roll som under det senaste året. Många trodde att han höll fast vid en ny linje. Att Chelsea skulle börja bära de egna kostnaderna och att han skulle slippa skjuta till egna pengar.

Fem i tolv, i dubbel bemärkelse, slog han ändå till. Abramovitj har uppenbarligen fortsatt förtroende för tränaren Carlo Ancelotti, men desto mera tvivel inför spelartruppens förmåga. Därför var de här spelarköpen oundvikliga – hur mycket de än skulle kosta.

Ändå frågetecken i Chelsea

Men Chelseas affärer omges av frågetecken, men vd:n Ron Gourlay hävdar i The Guardian:

- Klubben är i en stark position.

2010 innebar sportsliga vinster i både ligan och FA-cupen men ett ekonomiskt bakslag om 70,9 miljoner pund.  Och det hjälpte inte att klubben då visade en återhållsamhet på spelarmarknaden. Beträffande Uefas fair play-kriterier ansåg Chelseas vd:

- Minskningen av rörelseförluster och ökad försäljning under 2009-10 visar att vi rör oss i rätt riktning. Klubben är i en stark position att möta kraven.

Måste balansera räkenskaperna

Uefa införde hårda krav för att få stopp på vad många kallar vansinniga affärer. Dessa s k fair play-regler säger att klubbarna inte längre ska kunna gå med jätteförlusten som täcks upp av penningstarka ägare.

Nu hör till saken att de nya reglerna gäller från 2012, men Uefa signalerar tydligt att om en klubb har skulder över 380 miljoner kronor under de tre kommande åren kan klubben kastas ut ur Champions League.

- Vi litar fullt på att klubbarna är medvetna om de finansiella fair play-reglerna, vars mål är att uppmuntra klubbarna att balansera sina inkomster och utgifter över en period som täcker fyra till sex transferfönster, skriver UEFA på sin hemsida.

Av 650 klubbar gick hälften med förlust

Det var i maj i fjol som UEFA:s exekutivkommitté godkände regler som ska stoppa miljardärer och affärsimperium att täcka gigantiska underskott.

650 av Europas fotbollsklubbar hade granskats och 50 procent gick med förlust varje år medan 20 procent satsade 120 procent av intäkterna årligen.

Financial fair play-koncept ska bli Uefa:s verktyg mot ekonomisk dopning, dvs tävlan med orättvisa villkor. Något som presidenten, Michel Platini, slåss för. Han menar att det enda vettiga på sikt är att varje klubb har en jämvikt i räkenskaperna och inte satsar större pengar än vad man tjänar. Ett annat mål för Platini, som han presenterade redan 2003 var att få ned spelarlönerna…

Fakta

De största spelaraffärerna

Siffrorna anger antal miljoner euro

De största spelarköpen
1 C Ronaldo Man U-Real M 94
2 Z Zidane Juven-Real M 73
3 Z Ibrahimovic Inter-Barcel 69
4 Kaka Milan-Real M 65
5 L Figo Barca-Real M 60
6 H Crespo Parma-Lazio 55
6 F Torres Liver-Chels 55
7 G Buffon Parma-Juven 54
8 G Mendieta Valen-Lazio 48
9 A Sjevtjenko Milan-Chels 46
10 R Ferdinand Leeds-Man U 46
11 C Vieri Lazio-Inter 45
12 Ronaldo Inter-Real M 45
13 Robinho RealM-Man C 43

Klubbar som spenderat mest 2010-11:
1 Manchester City 182.450.000 e
2 Real Madrid 93.000.000 e
3 Barcelona 72.500.000 e
4 Chelsea 63.000.000 e
5 Juventus 59.250.000 e

Klubbar som sålt mest 2010-11:
1 Benfica 85.730.000 e
2 Valencia 84.350.000 e
3 Inter 60.200.000 e
4 Wolfsburg 59.650.000 e
5 Barcelona 52.200.000 e

Ligor som spenderat mest:
1 Premier League 595.090.000 e
2 Italien serie A 406.131.667 e
3 Spanska ligan 308.140.000 e
4 Bundesliga 217.600.000 e
43 Allsvenskan 1.670.000 e

Källa: SVT och TT

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Genom att integrera Holistals hälsotjänster med GolfStars erbjuds de nära 15 000 medlemmarna i Sverige en möjlighet att förbättra både sin fysiska och mentala hälsa. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.