Kvinnornas golftidning satsar
Golftidningen Red Tee har funnits sedan 2004 och förra året fick tidningen en ny chefredaktör, Lille-Ba Richthoff. Under 2011 sker en nysatsning med ny form och vässat innehåll. Dessutom utökas samarbetet med Sveriges golfklubbar för att få värva nya prenumeranter.
Golfkvinnor är mer aktiva
- Red Tee skiljer sig från andra golftidningar då den enbart vänder sig till kvinnor, ja, alla som gillar att spela golf. Vi vet att våra läsare är mer aktiva i sin livsstil än genomsnittet, har stark ekonomi och reser mycket. Vi försöker självklart anpassa innehållet efter vår målgrupp, förklarar chefredaktör Lille-Ba Richthoff.
Förlaget La Prensa ger ut Red Tee fyra gånger om året och har i dagsläget en upplaga på 10 000 exemplar. Målet är att öka upplagan till 20 000 före årets slut. Tidningens annonsörer består av aktörer inom till exempel golfresor, golfkläder, utrustning, skönhet och hälsa.
I varje nummer får läsaren ta del av artiklar om mode, både på och utanför banan, spa-anläggningar, resereportage, utrustning och instruktionstips.
Vill hitta kvinnliga entreprenörer
- Vi ska lyfta fram fler kvinnliga entreprenörer. Dessutom kommer vi att ha en ny mat- och dryckessektion samt fler artiklar om personlig träning. Vi hoppas och tror att vi ska kunna få 50 procent av alla golfande kvinnor som prenumeranter och läsare.
Tidningen ska också arrangera en partävling för endast kvinnor. Red Tee Trophy, som arrangeras i samarbete med nätverket Tee4TwoGolf, spelas under sommaren på 15 olika kvalplatser i Sverige och avslutas med en gemensam final.
- Efter att ha varit chefredaktör i snart ett år känner jag att jag har fått ett bra grepp om tidningen och nu kan jag fokusera på att utveckla den så att den blir ännu bättre. Vi som arbetar med Red Tee har ambitionen att lägga grunden för att damgolfen ska öka, säger Lille-Ba Richthoff.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















