AIK:s miljonbesparingar räcker inte
AIK Fotboll AB lyckas inte vända kassaflödet på det sätt man hoppas. 6,1 miljoner kronor minus är en motgång och därtill sjönk omsättningen från 25,6 till 14,2 miljoner kronor jämfört med samma period i fjol.
Spelartruppen bantad
Då har klubben ändå ingen dyr stjärntrupp längre.
- Det är tufft, men ingen kris, säger klubbens vd Annela Yderberg till Sportbladet.
Förra året lyckades klubben få 500 000 kronor över det första kvartalet.
Finns förklaringar
- Förra året började säsongen tidigare och vi sålde spelare, så det var inte oväntat. Kvartal ett är ett sånt då vi har kostnader, men inte några intäkter, säger AIK:s vd Annela Yderberg.
Om det nu fanns en viss beredskap för ett ekonomiskt bakslag är det värre att klubbens publiksiffror försämras. Där ska pengar komma in och kompensera andra bakslag.
Inte blir det bättre av polisens nya beslut att ta betalt för extrainsatser vid högriskmatcher. Där ligger AIK risigt till. Enligt polisens egna beräkningar kan ett Stockholmsderby kosta den arrangerande klubben runt 1 miljon kronor.
920 kr/tim för en polisman
Djurgårdens säkerhetsansvarige, Mats Jonsson, framhöll på onsdagen vilka enorma utgifter det rör sig om för just Djurgården och AIK.
Han påvisade hur en polisman kostar 920 kronor i timmen, varje häst 390 och varje hund 320 och via multiplikationen skenar kostnaderna snabbt.
Poliskostnaderna ska i första hand gälla t-baneuppgångar, parkeringsplatser, parker och andra områden där det blir ordningsproblem vid matcher.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















