"...folk tycker vi är dumma i huvudet"
Mats Engstrand lämnar Malmö Redhawks bolagsstyrelse. Han varken kan eller vill dölja sin kritik längre.
Risk för konkurs
”Jag önskar att det går bra, men om det går åt helsicke tror jag att risken finns för konkurs”.
Han är starkt kritisk till klubbens vägval och värvningsstrategi.
- Tanken var att vi skulle gå vidare på Babyhawkslinjen med unga spelare och sedan skulle Hugo Stenbecks pengar användas till att förstärka med en femma och en målvakt. Naivt trodde jag att vi var överens med huvudfinansiären om detta, säger Mats Engstrand till Sydsvenska Dagbladet.
Vi har halva Södertälje
Efter 13 år i ledningen, varav två år som ordföranden, lämnar han sina uppgifter, besviken och oroad.
Av Stenbecks värvningar av enbart spetsspelare och annars en stomme av det gamla laget jämte en långsiktig satsning på egna produkter blev det intet.
- Istället har vi halva Södertälje här. Och hur många sponsorer attraheras av det? Vi har exempelvis tagit en back med Södertäljebakgrund (Daniel Josefsson), som fick lämna Modo. Istället har elitserieklubben Modo tagit Patrik Hersley från oss. Jag får inte ihop det.
Yngre spelare flyttar
- Det rimmar inte med den filosofin vi hade och det förtroendet som vi har försökt att bygga upp, säger han.
Mats Engstrand menar i Sydsvenskan att det som sker nu är stick i stäv med var företagen i Malmö önskar.
- Det är viktigt att vinna, men det gäller också att attrahera marknaden. Vi har hört från våra aktieägare och sponsorer att vi måste satsa på våra ungdomar, säger han och påtalar hur ett stort antal yngre spelar nu lämnar föreningen.
En tjurrusning
- Istället gör vi en tjurrusning. Den kan säkert lyckas, men den kan också misslyckas. Jag har sett det så många gånger förut. Jag är tveksam till hela upplägget, säger han.
I Malmö Redhawks är bolagsordföranden Mikael Nilsson överraskad över Mats Engstrands avhopp.
- Vi har en sponsorstock som är större än på många år, vi närmar oss 3 000 sålda årskort och har en massa aktiviteter för att bygga ihop föreningen och bolaget, säger Mikael Nilsson.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















