De spekulerade med förbundets pengar
Förbundsordförande Kåge Schildt bekräftar nu uppgifterna:
- Den 12 december fick jag veta vad som hade skett.
"En tragedi"
- Det är en tragedi för alla inblandade.
Kåge Schildt uppger att de två ledamöterna är frånkopplade all verksamhet i styrelsen och att de kommer att ersättas vid det kommande årsmötet i april
- Två verkliga trojänare, men något annat kan inte ske.
Kåge Schildt medger att förbundets överskott har placerats i olika värdepapper för att få tillväxt. Han vet inte hur vanligt det är bland specialidrottsförbund.
- Men det är ett beslut förankrat i vår styrelse och ett sätt att stärka ekonomin.
Först 3 miljoner
Just de här två styrelsemedlemmarna hade som uppgift att ta ansvar för penningplaceringar.
2010 placerade de 3 miljoner kronor i aktieobligationer som omsattes två år senare med en god ränteåterbäring.
- Det gav ett mycket gott resultat, påpekar Kåge Schildt.
Svenska Bilsportförbundet har en mycket god ekonomi och samma företag som låg bakom uppgörelsen från 2010 kom tillbaka 2012 med ett nytt förslag.
Ränta om 120 procent
Nu handlade det om ett mindre belopp, nämligen 500 000 kronor men till en ränta av 20 procent motsvarande en årsränta på 40 procent.
Några månader, i juni 2012, senare är det dags igen. Den här gången gäller det 250 000 kr med samma förmånliga räntevillkor.
Den 6 augusti kommer ett nytt erbjudande om att låna ut 250 000 kr till den 6 november mot en ränta på 32 procent motsvarande en årsränta på nästan 120 procent.
Och bara en vecka senare, den 13 augusti, lånas ytterligare 300 000 kr ut med återbetalning den 6 november. Förutsättningarna är de samma, 32 procent i ränta motsvarande en årsränta på 120 procent.
Avslöjandet via telefon
Den 12 december blir Kåge Schildt uppringd och får veta vad som har hänt.
- Jag trodde inte att det var sant.
- Bara löftena om sådana räntor... Redan där borde de ha blivit misstänksamma.
- Efter chocken informerade jag övriga styrelsen.
Fanns ingen täckning
Första oron gällde omfattningen och hur stor skada som förbundet hade drabbats utav.
- Vi gjorde en intern utredning och ville ha alla fakta på bordet för att veta hur vi skulle gå vidare.
Arbetet har skett i skymundan och Kåge Schildt säger att han har velat hålla allt inom en liten krets.
I efterhand har det framkommit att de säkerheter som utlovats inte existerade. Men nu har lånen förfallit och en återbetalningsplan innefattande den utlovade räntan har upprättats.
Skaffat säkerheter
- Samtidigt har vi lyckats få säkerheter som fullt ut täcker hela beloppet.
Kåge Schildt betonar:
- Svenska Bilsportförbundet går helt skadeslöst ur alltihopa.
De två styrelseledamöterna känner stor ånger.
- Allt är mycket allvarligt och samtidigt olyckligt. Men nu har vi säkerställt att det inte kan upprepas igen.
Ny, uppdaterad policy
Skandalaren har också resulterat i nya riktlinjer för penningplaceringar och värdepappershandel inom förbundet.
- Vi har sett över och uppdaterat vår placeringspolicy i samråd med våra revisorer och jurister. Vi har också stämt av att policyn överensstämmer med Riksidrottsförbundets riktlinjer.
- Jag vill samtidigt påpeka att våra jurister inte funnit något som på något sätt pekar på att ledamöterna gjort något för egen vinnings skull eller med brottsligt uppsåt.
Hur kunde det överhuvud taget ske?
- De blev lockade av stora pengar.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider.
SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.
Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår





















Andy (inte verifierad)
lör, 2013-03-16 11:57
1. Pinsamt!
Vilka är personerna och vilket företag är det? Hur ser återbetalningsplanen ut och vilka säkerheter har klubben fått? Hoppas man lärt sig att det inte är klokt att leka investerare med medlemmarnas pengar. Ska bli intressant att se om revisorerna tillstyrker ansvarsfrihet för styrelsen eller ej. Snacka förtroendekris inom förbundet.Hans P. Zolnir (inte verifierad)
ons, 2013-03-27 11:06
2. Bilsportförbundet spekulerandet
Stäng butiken för gott.