Hopp om att Kentaro betalar 180 miljoner

Kentaro AB ska betala 180 miljoner kronor till SEF (Svensk Elitfotboll) varje år. Inte undra på om oron tilltog hos Mats Enquist och övriga inför ryktena om en hotande konkurs. Nu ska det dock ha kommit lugnande besked.
Philippe Huber är vd för Kentaro som handlar med TV-rättigheter och som ska betala Svensk Elitfotboll 180 miljoner kronor bara i år. Nu tror SEF:s generalsekreterre Mats Enquist att pengarna är på ingång. Foto: TT Nyheter


SEF vill tro att Kentaro ska kunna fullfölja avtalet som löper ut 2015, uppger Fotbollskanalen.

Hot om konkurs

- Varningsflaggan har väl gått från röd till försiktigt gul, säger SEF:s generalsekreterare Mats Enquist.

Kentaros kontrakt med allsvenskan och superettan omfattar även 2014 och 2015. 

Men för en dryg vecka sedan kom rapporter från Schweiz, där företaget hör hemma, om att Kentaro inte kunde betala sina kortfristiga skulder och att en konkursanmälan var inlämnad.

Värsta oron har lagt sig

- Jag har precis fått besked från Schweiz att Kentaros konkurs har hävts och det innebär att vi nu är tillbaks i att diskutera mer långsiktiga lösningar på vårt samarbete och komma tillbaka till betalplanen som är överenskommen i avtalet. Så här långt känns det väldigt positivt i alla fall, säger SEF:s generalsekreterare Mats Enquist till fotbollskanalen.se.

Företaget har också minskat sin skuld hos kronofogden och den har sjunkit och omfattar nu 4,4 miljoner från att ha varit uppe i 7,9 miljoner.

Konkurshotet är avvärjt, men bolaget är fortfarande skyldigt SEF en viss summa, hur mycket är dock okänt.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen