Här klubbas IOK:s unika beslut
Efter en öppningsceremoni på Grimaldi Forum i Monaco betonade Thomas Bach, IOK-presidenten, betonade vikten av de 40 rekommendationer som utgör ”Olympiska agenda 2020”, en strategisk färdplan för framtiden för den olympiska spel.
Nytt historiskt IOK
- Agenda 2020 är som ett pussel. Varje bit, varje rekommendation, har samma betydelse. Först när du lagt alla dessa 40 bitar tillsammans kommer du att se hela bilden. Du ser framsteg i att säkerställa framgång för de olympiska spelen, framsteg i att skydda de olympiska värdena och framsteg med att stärka idrotten i samhället.
Ingen opponerade sig och därmed godkändes förändringsförslaget som ska göra det mer lockande och mer möjligt att arrangera olympiska spel i framtiden.
Ett år av omväxlande turbulens och förslag har skapat ett nytt IOK och framför allt en mera modern handlingsplan.
Mycket SOK:s förtjänst
Stockholm gjorde ett försök att få vinter-OS, men det blev nobben av politikerna. Men inget ont som något gott med sig, arbetet i SOK i både ett eget syfte och ett internationellt syfte ledde fram till ett förslag till genomgripande förändringar.
Som det har påvisats - förändringsförslagen är faktiskt en kopia på ett förslag från bland andra SOK.
I sitt tal på nio sidor A4 sa Thomas Bach bl a:
- ”Idrotten har makten att förändra världen", sa Nelson Mandela, den store humanisten och ledaren. Vi bör ta detta budskap som en inspiration för att bidra till framsteg via förändring.
Delar ut 3 miljoner dollar dagligen
Men Bach öppnade också en fråga:
- Varför ska vi göra viktiga och långtgående förändringar i den olympiska rörelsen? Vi har haft strålande OS 2012 och 2014. Vi njuter finansiell stabilitet. Vi omfördela mer än 90 procent av våra intäkter till idrotten och de tävlande.
- Det betyder att IOK investerar mer än 3 miljoner dollar om dagen - varje dag på året för att stödja världsomfattande sport. Och aldrig tidigare har så många människor följt olympiska spelen. Så, vi är framgångsrika.
Ska granskas hårt
- Men framgång är den bästa anledningen till förändring. I synnerhet nu när vår värld förändras snabbare än någonsin - framgång i går betyder ingenting i dag. Framgången för dagen ger dig bara möjlighet att förändras för morgondagen.
Bach framhöll också:
- Medlemmarna i etikkommissionen kommer att väljas av IOK Session, och inte utses av IOK:s direktion längre. Etikkommissionen kommer att utarbeta nya regler i linje med den olympiska Agenda 2020.
- Och våra finansiella rapporter kommer att upprättas och granskas av riktvärdet International Financial Reporting Standards IFRS, även om från den juridiska perspektiv mycket mindre öppna normer skulle räcka. Vi kommer att ge en årlig aktivitet och rapport, inklusive den politiska bidrag för IOK:s medlemmar.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.