Eventualiteternas möjligheter...
AFC Bournemouths avancemang till Premier League är nämligen värt flera miljoner för Malmö FF, rapporterar Skånska Dagbladet.
Petade in en klausul
Det är uppenbarligen uppgifter som inte skulle komma ut, men gjorde det i alla fall tack vare tidningen.
Men när Tokelo Rantie såldes för runt 35 miljoner kronor till den engelska klubben fick MFF inskrivet i kontraktet att en klausul skulle gälla den dagen AFC Bournemouth skulle nå Premier League.
Hur realistiskt det då betraktades som, Bournemouth var nykomling i andradivisionen 2013, men kanske och utifall tänkte någon och såg väl en möjlig, nej, snarare en förhoppning någonstans i framtiden.
Växelpengar
Dagen är här nu.
Dagen då MFF ska få ytterligare en summa eftersom AFC Bournemouth har lyckats med konststycket att nå högsta divisionen i England. Efter 3-0 senast mot Bolton vill det mycket till, ja, för mycket för att Bournemouth ska missa festen.
Och då skramlar det till i Malmö FF:s kassaapparat. Det ska röra sig om så mycket som 500 000 pund, cirka 6,5 miljoner kronor.
I och för sig växelpengar i dagens MFF, men det finns säkert hål att stoppa i...
Tokelo längtar till Malmö
- Egentligen vill vi vänta in dagen då det är helt säkert att Bournemouth spelar i Premier League innan vi uttalar oss, säger Malmö FF:s vd Niclas Carlnén till Skånska Dagbladet.
Hans tillägg är rätt bra:
- Vi har duktig och förutseende personal i klubben, säger Niclas Carlnén.
Till historien hör att Bournemouth har en mycket begränsad arena (12 000 åskådare får bara plats) men en desto finansiär i ryssen Maxim Denim.
Och egentligen längtar en skadeförföljd Tokelo Rantie mest tillbaka till Malmö...
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















