Lyckat initiativ i sista stund
I allra sista stund räddades Smederna undan konkurs. Styrelsen hade gett upp, men då klev fyra personer in och lyckades samla ihop 1,1 miljoner från sponsorer.
Storsponsorn drog
Eskilstuna-klubbens existens hotades när storsponsorn Ikaros plötsligt backade och hävde kontraktet. Samtidigt var klubben sponsorförsäljningen inte alls lyckad och sammantaget innebar det att budgeten inte höll på långa vägar.
”Det är så pass illa att vi väljer att vara öppna och vädjar nu till sponsorer, publik och även allmänheten för att försöka få in så mycket pengar vi kan för att rädda säsongen, sa ordförande Larry Höjer i en vädjan.
Men Smederna fick inte mycket gehör och under den senaste tiden har det ekonomiska hotet vuxit mot klubben. I ett desperat försök att slippa undan utgifter har Smederna kört med rena B-laget i bortamatcherna för att slippa att betala höga arvoden.
Jagade runt bland företagen
Räddaren i nöden heter alltså Magnus Zetterström, en av klubbens bästa förare. Han kallade in Håkan Ringkvist, Kjell Andersson, Fredrik Edberg samt sponsorn Peter Carlsson och bad om hjälp att försöka lösa situationen.
- Via telefonsamtal och snabba besök hos sponsorer har vi redogjort för situationen. Vi sa ”Ja eller nej just nu, ni får inte fundera. Tala om, är du med på det här? Då vill vi har en summa också”, säger Magnus ”Zorro” Zetterström.
Till slut fick de ihop tolv företag som står bakom 1,1 miljoner kronor. Därmed är verksamheten räddad.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















