Han testamenterar allt till MFF

Klubben med en halv miljard på banken får några miljoner till – från oväntat håll. Malmö FF ärver nämligen en fastighet värderad till 14 miljoner kronor, men med ett betydligt högre pris vid en försäljning.
Malmö FF äger numera Swedbank stadion. Nu får klubben ytterligare en fastighet att ta ansvar för. Foto: Andreas Hillergren, TT

 

Nu bekräftas också uppgifterna av MFF. En supporter har gått bort och i sitt testamente vill han att favoritklubben ska få ett hus som är värderat till 14 miljoner. 

Smålänning var supporter

Gunnar Djupe som bodde i Nybro hade MFF som sin favoritklubb. I maj dog han och när testamentet öppnades framkom att han ville ge klubben en tavla, sina fotbollsböcker och tidningsurklipp.

Men klubben får också Djupes fastighet med ett 20-tal lägenheter i centrala Malmö. Taxeringsvärde är cirka 14 miljoner kronor, men marknadsvärdet betydligt högre.

- Det stämmer att det finns ett arv. Men allt är inte färdigt så vi vet inte exakt vad innebörden av det är. Så jag vill egentligen inte kommentera det här innan vi har all fakta, säger MFF:s vd Niclas Carlnén. 

Önskan om en fond

- Vi vet att det rör sig om en fastighet och annan kvarlåtenskap, och det är testamenterat till Malmö FF. Men arvskiftet är inte genomfört än. Vi har inte all information, helt enkelt, säger Carlnén till Fotbollskanalen.

Gunnar Grave skrev in i sitt testamente att han önskade att alla ägodelar ska säljas och pengarna ska användas till att skapa "Gunnar Djupes minnesfond". I testamentet från 1990 ska fondens tillgångar förvaltas av Malmö FF:s styrelse, enligt Sydsvenska Dagbladet, och en årlig avkastning ska uppmuntra "talangfulla spelare som har visat gott kamratskap". Spelare som ska utses av Malmö FF:s styrelse.

MFF är redan i dag en fastighetsägare eftersom klubben via pengarna från Champions League kunde ta över hela ägandet av Swedbank Stadion.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof.  Senast  Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.

På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is.  VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år,  uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist. 

 Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.