United tjänar mer pengar än någonsin

Manchester United visar en fantastisk tillväxt enligt rapporten Football Money League från Deloitte. Trots sportsliga motgångar tjänar klubben mer pengar än någonsin.
Old Trafford stadium, fotbollens ekonomiska vagga. Inte på någon annan arena i fotbollsvärlden är den ekonomiska omsättningen större. Foto: TT

 

Manchester United leder nu intäktslistan för Europas fotbollsklubbar och går om Real Madrid som haft förstaplatsen i elva år. Uniteds intäktsökning drivs framförallt av större kommersiella intäkter som väntas fortsätta öka tack vare nya rekordstora medieavtal.

Samtliga tre toppklubbar, Manchester United, Real Madrid och FC Barcelona passerade drömgränsen på 500 miljoner euro i intäkter 2015/16. Nu, ett år senare, omsätter dessa tre klubbar över 600 miljoner euro!

Trots att United inte nådde Champions League 2016/17, United uppger klubben att de förväntar sig intäkter för att nå åtminstone 530 pund det kommande året.

Utöver dessa tre ökade även Bayern Münchens omsättning med 25 procent och närmar sig den nya drömgränsen med 592 miljoner euro i omsättning.

- Samtidigt som ekonomin växer för flera storklubbar är det skilda världar mot de svenska klubbarna som under förra säsongen genererade tillsammans 160 miljoner euro, det vill säga enbart 23 procent av vad bara Manchester United omsätter, säger Andreas Frountzos, partner inom Deloitte Sports Business Group.

Här kan du läsa Deloittes: Football Money League 2017

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen