Miljonrullning hos Frölunda

Ett SM-guld, två CHL-titlar och SM-semifinal – ett facit som duger bra. Att det inte blev SM-guld i vintras kompenseras mer än väl av det ekonomiska resultatet – ett plus på 9,1 miljoner kronor.
Foto: Stig Kenne / SCANPIX och Adam Ihse / TT

 

I sin tur innebär det att Frölunda Hockey har en kassakista med 30,2 miljoner.

– Resultatet är viktigt för framtiden. För att slippa ha skulder och i stället ha tillgångar, då kan vi fatta besluten om vår egen framtid själva, säger ordföranden Mats Grauers som har svårt att hålla sig för skratt när han konstaterar:

– Det är positivt att vi successivt kunnat återställa det egna kapitalet.

Frölunda är därmed en av de ekonomiskt mest solida klubbarna i landet.

Två år av ekonomisk framgång innebär att Frölunda kunnat stärka ekonomin med 13,3 miljoner.

Främsta skälet är att laget spelat nästan inför ett fullsatt Scandinavium. Biljettintäkterna har ökat, men marknadsarbete visar också ökade intäkter.

Omsättningen har ökat till 151 miljoner kronor – vilket är en ökning med 6 miljoner, jämfört med föregående år.

– En stor förklaring till plussiffrorna är att vi är försiktiga med kostnaderna. Det viktigaste är att man inte övervärderar sina intäkter. Det har vi lyckats med, säger Grauers som håller hårt i pengarna.

– Vi behöver få upp reserver, för detta är en oförutsägbar bransch. 

– Det kan komma år, då man av olika anledningar gör mindre bra resultat. Då ska det finnas utrymme att göra det utan att det blir någon omedelbar kris.

Hammarby fotboll redovisar i sitt bokslut för 2025 att föreningen hade agentkostnader på höga 63 miljoner.

-Vi skulle definitivt önska att den siffran var lägre, säger ordföranden Mattias Fri till Fotbollkanalen.

Malmö FF har tidigare avslöjat att agentarvodet för 2025 landade på 26,2 miljoner mot 32,5 miljoner för 2024, beroende på färre antal affärer och mindre affärer beloppsmässigt.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen