Aktien kostar 2 000 kr, är värd 10 kr
Skuldtyngda Östersunds FK tar ett nytt grepp för att undvika konkurs. I prospektet står det att aktierna kostar 2 000 kronor. ”Den är värd 10 kronor”, säger klubbens vd Lennart Ivarsson till Östersunds-Posten.
Ivarsson medger att 2 000 kronor är en överkurs. ÖP undrar om det är tydligt att för dem som köper aktier att det egentliga värdet är 10 kronor?
- Det syns i våra officiella papper men en aktie är aldrig värd mer eller mindre än vad någon är beredd att betala för den. Det är lika i alla aktiebolag.
Finns två emissioner
Det var under fredagen klubben gick ut på sin hemsida att allmänheten kunde köpa aktier.
Finns det två emissioner nu? En mot företag och en mot privatpersoner?
- Ja, det kan man säga. Den finns den gamla, riktade mot för företagen och den sponsorgrupp vi har. Det här är mer mot privatpersoner. Vi har satt en gräns på antalet aktier. Totalt köper vi ut 12 499 av vardera, säger Ivarsson.
För en månad sen gick klubben ut med att man behövde få in 10 miljoner på tio dagar för att rädda klubbens existens. Sedan dess har målet justerats till 25 miljoner!
Oktoberlönerna betalda
Under fredagen meddelade klubbens presschef Niclas Lidström att oktoberlönerna betalats ut. Aktieförsäljningen och de pengar som ÖFK får in på överkursen bidrar till att klubben kunde betala ut oktoberlönerna och har haft råd att betala flygresan till Göteborg tur-och retur för matchen mot Blåvitt.
I prospektet för emissionen står det att ÖFK som förening värderas till 100 miljoner kronor där värdet på spelarna ”är främst baserad på spelarnas underliggande marknadsvärde”.
Så värdet på truppen är gjorde med stöd från sidor som transfermarkt och fotbollstransfers, undrar ÖP.
- Ja.
Maria Widén, klubbens vice ordförande, har berättat för ÖP-sporten att klubben har en plan om det skulle gå så långt att ÖFK går i konkurs. På det örat vill inte Lennart Ivarsson höra.
Inga tankar på konkurs
- Det är fullständigt hypotetiskt. Jag har inte ens funderat på det. Vi är inte där i de tankebanorna. Vi har jobbat i en månad och det tuggar på varje dag, det är ett kämpande varje dag. Men vi kommer närmare och närmare vårt slutmål.
Men om det värsta händer, hur påverkas aktieägarna?
- Precis som i alla andra aktiebolag skulle det då bli en konkurs, sedan får man se vad man får ihop för värde i det företaget och det kan ske så småningom, efter skulder är betalat. Det som finns kvar delas ut till aktieägarna.
Bolagsverket bekräftade på fredagen att en nyemission för A-aktier är klar men kunde inte så något ärende för B-aktier.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar