ÖFK:s strategi för att undvika konkurs

Östersunds FK har nu presenterat en kontrollbalansräkning som kommer att väcka reaktion.  Här värderas spelarna till 60 miljoner kronor och plötsligt kan klubben visa ett plus på 23 miljoner och ett eget kapital på 19 miljoner.

Östersunds FK har uppfunnit hjulet för att undvika konkurs. Det framgår i en kallelse till den nya bolagsstämman 21 april. Den nya värderingen är ett sätt att återställa det egna kapitalet och undvika konkurs.

 

Maria Wilén, ordförande i Östersunds FK:s Elitfotboll, sa i slutet av februari att ÖFK riskerade likvidation och konkurs om man inte lyckades vända det till plus i början av juni.

- Så är det. Aktiebolagslagen är tydlig och sträng. Den som upprättar en kontrollbalansräkning utifrån att mer än halva aktiekapitalet förbrukats måste senast åtta månader senare göra en ny balanskontroll. Har vi inte positiva siffror i det läget handlar det om likvidation och konkurs, säger hon till Östersunds-Posten.

"konkurshotet borta"

I kallelsen till bolagsstämman framgår det hur ÖFK ska vända det egna negativa kapitalet. Vi citerar:

” Kontrakt med spelare har värderats till nettoförsäljning baserat på marknadsvärderingar från två olika förmedlare som är certifierade av Svenska fotbollförbundet”. Skrivelsen är godkänd och signerad av revisorn Jens Edlund och gäller omedelbart. Därför är det tidigare konkurshotet borta.

Plötsligt 40 miljoner plus

När ÖFK höjer truppens värde från 4 till 60 miljoner betyder det att det egna kapitalet simsalabim hamnar på 40 miljoner.  

- Vi tillämpar reglerna i aktiebolagen. I en kontrollbalansräkning får man ta upp tillgångar till ett högre värde om det finns ett högre värde, säger Maria Wilén.

Hur har ÖFK kommit fram till att truppen är värd 60 miljoner? Wilén säger att man lyssnat på förmedlarna. 

"Värderingen ett luftslott"

Värdet på spelare förändras hela tiden. Risken är att värderingen är ett luftslott. Den här värderingen håller inte nästa gång när ÖFK ska göra en årsredovisning enligt Svenska fotbollförbundets riktlinjer. Då måste klubben göra en annan värdering.

- Fotbollsspelare kan tas upp till det anskaffningsvärde man hade när man förvärvade spelrättigheter från en annan klubb, säger Kjell Sahlström, Fotbollförbundets ekonomichef.

- Övergångssumman alltså, undrar ÖP:s reporter.

- Ja, sen ska den då skrivas av i takt med att spelaren spelar i klubben.

Läget bättre nu enligt Wilén

Eftersom ÖFK hade ett negativt eget kapital den sista december 2019 var klubben skyldig att skicka in en handlingsplan till SvFF senast 31 mars. Wilén säger till ÖP att hon inte vill kommentera vad planen innehåller men hon anser att ÖFK är i ett bättre läge nu när man inte står under kontrollbalansräkning längre.

Göran Söderlund

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.