Största förbundet i rejäl gungning
Det är en synnerligen märklig situation som råder på Svenska Fotbollförbundet. Avgående generalsekreteraren, Håkan Sjöstrand, förhandlar med förbundskaptenen, Janne Andersson om dennes framtid som redan framstår som synnerligen osäker.
Två tidigare oumbärliga krafter kan efter nyår faktiskt vara arbetslösa...
På förbundskansliet står ytterligare ett arbetsrum ledigt, då landslagschefen Jens T Anderson har sagt upp sig. Å andra sidan, nya generalsekreterare Andrea Möllerberg har flyttat in liksom nye ordföranden, Fredrik Reinfeldt.
Fotbollen är är Sveriges största specialidrottsförbund med 1.000.000 medlemmar, varav ca 50 0000 är aktiva spelare i ca 3.000 föreningar.
Bredvid Friends Arena i Solna sitter inte mindre än ca 150 anställda på förbunds, alla mer eller mindre berörda av alla rubriker och rapporter som dominerar just nu.
Många spekulationer
Det är ett förbund som allmänt bedömdes som ett av de mest stadiga och framgångsrika.
Men nu räcker det inte med frågor runt de sportsliga resultaten utan det gäller också personalen och inte minst ekonomiska verkligheten när internationella framgångar uteblir för herrlandslaget.
Under de här omständigheterna är Håkan Sjöstrand i sin roll som generalsekreterare, ändå rak och betonar i ett uttalande:
– Det är ganska enkelt. Det har varit och är en del spekulationer gällande Jannes framtid som förbundskapten kopplat till pågående EM-kval och det kommande slutspelet. För att reda klarhet i det så vill vi kommunicera vad som gäller, och det är helt enligt den överenskommelse och det avtal vi har.
Sjöstrand har själv en synnerligen annorlunda roll och uppgift:
Han har sagt upp sig och lämnar rollen som generalsekreterare på Svenska Fotbollförbundet den 31 december 2023. Enligt den överenskommelse som träffats mellan Förbundsstyrelsen och Sjöstrand, står han därefter till styrelsens förfogande i en rådgivande roll till och med den 30 juni 2024.
Jannes övertygelse
Janne Andersson övertygelse styr mycket avhändelserna när han bestämt hävdar:
– Min tanke är fortfarande att vi ska ta oss till EM
Han har matchat Sverige till två mästerskap som haft stor betydelse för svensk fotboll, i bådesportsligt och ekonomiskt avseende.400 miljoner i bonusutbetalningar från framför allt Fifa efter målen och segrarna på planen innebär ett stsrkt cv.
Men i dag överväger det faktum att Sverige missar EM-kvalet med all sannolikhet och det blir ingen internationell tävlingsmatch på två år.
- Det är bra att alla nuvet vad som gäller för Janne Andersson och assisterande förbundskapten Peter Wettergren, meddelar Håkan Sjöstrand som är påverkad av Janne Anderssons ord:
– Det enda som funnits i mitt huvud är att vi ska till EM, men efter förlusten mot Österrike kom frågor om min framtid och därför vill vi redan nu vara tydliga med vad som gäller.
Efter kvalförlusten mot Österrike (1–3) är landslagets chanser att nå i EM i Tyskland 2024 minimala. Janne Andersson har dock inte gett upp ännumot bakgrund av att hans kontrakt gäller till och med nästa sommar.
- Min tanke är fortfarande att vi ska ta oss till EM, vi ska göra allt för att ta den möjligheten och det är tre kvalmatcher kvar i höst, säger han.
Även SvFF:s ordförande Fredrik Reinfeldt har uttalat sig.
– Det är bra att detta klargörs. Nu vet alla vilka förutsättningar som gäller och arbetet med att rekrytera en ny förbundskapten, när det är dags, kommer att ledas av SvFF:s nya generalsekreterare Andrea Möllerberg och förbundsstyrelsen.
Janne Andersson tillträdde som förbundskapten 2016 och kontraktet förlängdes 2020 till att gälla till och med ett tänkt EM-slutspelet 2024.
2018 matchade han Sverige till kvartsfinal i VM. I EM 2020 tog det stopp i åttondelsfinalen. Och därpå missade landslaget VM 2022 och har slutade t sist i sin Nations League-grupp två gånger.
Ny spelartrupp i morgon
Oaktat vad som framkom på måndagen tar Janne Andersson till orda på onsdag och presenterar sina spelare till träningsmatchen mot Moldavien på Friends arena 12 oktober och EM-kvalmatchen mot Belgien i Bryssel 16 oktober.
Av EM-kvalet återstår sedan en bortamatch mot Azerbajdzjan (16 november) och hemmamatch mot Estland (19 november).
I kvalgruppen till EM har Sverige 6 poäng som trea bakom ledande Belgien och tvåan Österrike, bägge på 13 poäng.
De två främsta får delta i EM-slutspelet i Tyskland sommaren 2024.
Sannolikt är att Janne Andersson då är tv-tittare
han kan få lämna sitt nuvarande jobb redan i oktober, men lever själv i en stark tilltro.
– Min tanke är fortfarande att vi ska ta oss till EM, säger han med en beundransvärd envishet.
Eller, om ni så vill, med en övertygelse om att hans landslag kan först besegra Belgien den 16 oktober och sedan erövra flera nödvändiga poäng i de kvarvarande matcherna.
Men - om logiken styr händelsernas gång, är det tack och adjö till både landslaget och Janne Andersson den där oktoberkvällen.
Den måndagen blir riktigt ödesmättad.
Anderssons kontrakt som egentligen gäller till och med sommaren 2024, riskerar att upphöra samtidigt med slutsignalen.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar