1 miljon i minuten till HV71

Abba-låten ”The winner takes it all” från 1980,  symboliserar mer än något annat ishockeys ”match seven”.  I dag kan ekonomiansvariga i HV 71 skratta hela vägen till banken, 5-0 mot IK Oskarshamn fyllde på kontot med drygt 1 miljoner kronor i minuten.
 Det årliga utfallet av gällande rättighetsavtal med Telia/TV 4 Play är från med säsongen 2024-2025 över 60 miljoner, kontrakt går ut efter säsongen 2031-2032 . Svensk idrotts mest guldkantade avtal med ett totalt värde över 5 fem miljarder kronor. 
Lycklig ishockeyspelare, Hugo Fransson efter vinsten mot Oskarshamn. Foto: Mikael Fritzon / TT

 

IKO Oskarshamn möter en annan ekonomisk verklighet, en ”tröstenapp” från SHL-organisationen, 6miljoner kronor, och ungefär samma belopp i rättighetsersättning från Telia/TV 4 Play. Med förlusten sades samtliga kontrakt upp och nye sportchefen Oscar Alsenfeldt måste bygga ett helt nytt lag.
Trots förnyad SHL-status var ”Blue Front” HV:s mäktiga supporter grupp långt från nöjda. I slutminuterna, när matchen var avgjord, vecklades tre stora banderoller med temat ”Avgå alla”.

Ändå oroligt i HV71

Innebörden var stenhård: ”Styrelsen och ”Nubbens” inkompetens har raserat HV:s existens. Detta skulle aldrig hända. Nu är alla broar brända. Avgå alla”.
Idrottens Affärer har i tidigare artiklar skildrat hus elitlagens supportergrupper flyttar fram sina positioner och blivit en allt tydligare maktfaktor i svenskt föreningsliv.
Anders Davidsson,  t f ordförande, var skakad:
-Jag har hela tiden sagt, att finns det någon, eller några, som gör de bättre än nuvarande ledning, så står vi inte i vägen för någon.
”Match seven” rymmer inte bara oväntade utspel – som ”Blue Fronts” stenhårda apell. Oftast finns det också plats för matchvinnare som kliver fram ur kylan – som HV:s Åke Stakkestad,  21 år, och två mål på 52 matcher i grundserien och nu helt avgörande 1-0 och 3-0 i andra perioden.
  Han har under säsongen mestadels varit utanför laget, eller haft minimal istid i lagets fjärde formation. Med IOK-spelaren Martin Johansson på ryggen forcerade han in 1-0 efter retur från målvakten Tomas Rydén, och 3-0 var en styrning från backskott som helt ställde Rydén.  Finske backen Oliver Kaski smällde  in 3-0 när IKO-backen Oscar Englund oturligt skymde egen målvakt. Ridån ned för IKO.
”Match seven” är också fylld av tillfälligheter – i andra perioden dundrade IKO-spelare pucken i stolpen hos målvakten Fredrik Dichow, vid inte mindre tre gånger, vid ställningen 0-0 och 1-0.
Trots att HV nu spelar vidare i SHL hopar sig frågetecknen. Ekonomin är visserligen solid, över 54 miljoner i eget kapital och Husqvarna Garden är i föreningens ägo via ett fastighetsbolag.

Köps "Nubben" ut?

Kritiserande sportchefen Kent ”Nubben” Norberg har ett år kvar på kontraktet men det sannolika är att han köps ut. I spelartruppen finns också flera namn, med tunga kontrakt, som inte alls levererat under säsongen. Det ryktas i HV-leden att upp mot 20 miljoner kronor har ”satts av” för att lösa ut spelare. Bland dem exproffset Mattias Tedenby och tidigare skyttekungen Fredrik Forsberg.
Här  finns också också en diger önskelista som toppas av nu Schweiz-baserade  backen Lawrence Pilut, med ett stort förflutet i HV.
En akut fråga är också tränarsituationen. Johan Lindbom, som för andra säsongen i rad klev ned i båset från klubbdirektör stolen, fortsätter knappast i coach-rollen.  Han anses sakna karisma och har inte lyckats ge laget en  nödvändig struktur och stabilitet i rink arbetet.

SHL:s "fula ankunge"

Nedflyttade IK Oskarshamn lämnar efter fem omtumlande SHL-säsonger.
De har varit ligans fula ankunge, egentligen saknat ekonomiska muskler och varit starkt beroende av rättighets ersättningen.  De slutade tvär sist i tabellen och om rättvisa finns i ”game seven” så  skipades detta den här gången.
Kan Oskarsham komma tillbaka och pressa sig igenom det nålsöga som krävs för SHL-avancemang? 
I staden finns en bred hockeykultur och ett starkt företagsstöd. Ett allvarligt minus är politikernas ovilja att lämna klartecken för en ny ishall. Förberedande arbete har gjorts men den politiska långbänken är besvärande.
Nuvarande BeGe Hockeycenter har 50 år på nacken, och en ny ishall behövs, oavsett serietillhörighet.
Tränaren Martin Filander lämnar, skadade målkungen Patrik Karlqvist väntas gå till Örebro, Viktor Lodin försvinner till Färjestad och lagkaptenen och lagets hjärta, backen Oscar Engsund, sägs uppvaktas av flera, bland annat Växjö, ja till och med HV kan visa intresse.
Det ”nya” Oskarshamn kommer att ledas av Björn Carlsson, 35 år, den gångna säsongen tränare för Alvesta i Hockeyettan. Han har tidigare spelat i SHL för Växjö Lakers och var tidigare lagkamrat med Oscar Alsenfeldt när denne spelade i Växjö.
Den första pusselbiten är således löst i Oskarshamns ”återtåg”.
Kjell Nilsson
 
 

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.

TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet  kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och  skidskytte lockade många tittare till TV4.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen