Tre år och tre miljarder senare...

Med inslag som "glädjekalkyl, muträttegång,omdiskuterad" – men lika väl står den där, putsad i all sin prakt, Sveriges största arenabygge någonsin. Det tog tre år och krävde 3 miljarder kronor att bygga nya Nationalarenan. Eller Friends Arena, som den heter.
Colin Nutley regisserar invigningen och har jobbat intensivt en längre tid för att skapa 90 minuter av underhållning och dramaturgi. Foto: Jack Mikrut , Scanpix

 

Invigningen på Friends Arena blir en gigantiskt show med ett stort antal artister och närmare 45 000 åskådare på läktarna. Nationalarenan öppnar portarna för första gången och TV-tittarna välkomnas också in till en kväll som beskrivs som exceptionell.

Färg- och bildväxlingar

I regi av Colin Nutley och i närvaro av Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel samlas den svenska musikeliten i den största svenskproducerade föreställningen någonsin. Dirigenten Hans Ek, koreografen Jennie Widegren och Colin Nutley ska använda sin kreativitet och nyttja alla högteknologisk möjligheter.

Därför blir det bli en ljud- och ljusföreställning som aldrig tidigare har förekommit någon annanstans i Sverige. Arenan skiftar i färg och bilder på fasaden och inomhus sker också förvandlingar med skiftande scénbyggnationer, kulörer och landskap.

Ett stort antal av landets främsta artister, dansare och underhållare medverkar. Musikunderhållningen blir en mix av gamla klassiker och nyskrivet material med allt från jojk, opera och folkmusik till dansband, elektropop och hårdrock.

Många kända artister

Artistuppbådet är massivt: Roxette, Tomas Ledin, The Hives, First Aid Kit, Icona Pop, Loreen, Tommy Körberg, Agnes, Mustasch, Kalle Moraeus, Danny Saucedo, Sven-Ingvars, Rikard Wolff, Orphei Drängar, Peter Mattei, Sofia Jannok, Eagle-Eye Cherry, Frida Öhrn, Stenhammarkvartetten, solister från Svenska Teatern i Helsingfors uppsättning av Kristina från Duvemåla och Norrköpings symfoniorkester under ledning av Hans Ek.

Det blir en 90 minuter lång föreställning som kostar åtskilliga miljoner och som direktsänds i SVT1.

Sen kan svettiga fotbollsspelare släppas in. Den 14 november möts Sverige-England i den första matchen.

Lugnet före stormen... Eller baksidan av Sveriges största arenabygge någonsin. För det är ju så att Friends Arena gränsar till Råckstasjön. Lika lugnt som på bilden är det inte inne i arenan. Foto: Pontus Lundahl,Scanpix

Ett bygge för 3 miljarder

Friends Arena, ursprungligen Swedbank Arena, i området Arenastaden i Solna, blir Sveriges nya nationalarena för fotboll med plats för 54 000 åskådare vid fotbollsmatcher, och 67 500 platser vid konsertarrangemang.

Den 7 december 2009 togs det första spadtaget och nära tre år senare står arenan klar.

Det utgör första etappen av Arenastaden och kostnaderna så härlångt uppgår till cirka 3 miljarder. Från början fanns en kalkyl om 1,9 miljarder men en omfattande pålning var ett av skälen till att bygger blev dyrare.

Om tre veckor är det dags för nästa höjdpunkt. Den 14 november spelar fotbollslandslaget den första matchen i arenan. Motståndare är England.

Vid arenan fortsätter byggnationen. Här ska det blir landet största köpcentrum, Mall of Scandinavia, med plats för 250 butiker på tre våningar, som beräknas vara färdigbyggt 2015. Dessutom ska hotellet färdigställas.

Fakta

Så blir invigningen som bär titeln Svenska Ögonblick:

• 100 minuter lång
• 22 akter
• 179 artister och musiker
• 600 körsångare
• 100 dansare
• 80 MC-förare
• 925 klädombyten
• 119 instrument står för live-musiken
• 450 mikrofoner som styrs med 9 mixerbord
• 200 ton utrustning som hänger i arenataket
• Stora scenens yta är 803 kvm
• Tre scener används för föreställningens uppträdanden; en huvudscen och två satellitscener.
• 40 000 i publiken lyser upp arenan med sammanlagt 30 km ljusstavar.

Tobbe Lundin (inte verifierad)

lör, 2012-10-27 12:12

1. Obalans i tillgänglighet för idrottsutövande

För mig som skattebetalare i Sthlm är det obegripligt att staden väljer att satsa på ett arenabygge vid Globen då man känner till planerna av nya arenan i Solna. Att vi har en stor arena i Stockholm borde väl räcka? Detta kostsamma projekt klubbas igenom samtidigt som tusentals barn och ungdomar lider stor brist på hallar och planer för att kunna idrotta. Det luktar även misstänkta mutor i Globenprojektet. Stockholm får 4 gånger mindre idrottsliga anslag per ungdom jämfört med t.ex. Malmö. Dags för våra politiker i Stockholm att inse vilka kostnader man bygger upp i framtiden när man inte förstår konsekvenserna av att inte skapa möjligheter för barn, ungdommar och äldre att idrotta. Det måste göras något nu annars får vi stora konsekvenser inom kriminalitet, folkhälsa och integration i framtidens svenska huvudstad.

Rikard (inte verifierad)

lör, 2012-10-27 17:25

2. Instämmer helt och hållet

Kan inte annat än hålla med Tobbe. Men tycker att ordet skandal passar bättre på denna miljardrullning som några verklighetsfrämmande pampar gör för våra skattepengar. Domen kommer att bli hård när konkursen är ett faktum. Alla kommer att undra hur det kunde bli så galet. Det kunde väl alla inse..osv. Tänk vad hur många mindre hallar och konstgräsplaner man kunde fått för hälften av denna summa. Resten kunde gått till sjukvård och skola. Skrytbygge som blir skandalbygge!

Det är en synnerligen märklig situation som råder på Svenska Fotbollförbundet. Avgående generalsekreteraren, Håkan Sjöstrand, förhandlar med förbundskaptenen, Janne Andersson om dennes framtid som redan framstår som synnerligen osäker.

Två tidigare oumbärliga krafter kan efter nyår faktiskt vara arbetslösa... 

En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i  Arvika. 

Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.

Med över 165 000 gymnaster, aktiva och ledare under 20 år är gymnastiken en av de största barn- och ungdomsidrotterna i Sverige. Nu har ett nytt samarbete med Bris inletts för att tillsammans göra idrotten tryggare för barn.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen