Jättearenor med problem

De kostar flera miljarder kronor, men trots de höga investeringarna uppstår problem. På Friends Arena i Solna går det inte att öppna taket annat än med manuell kraft beroende på kylan. Och från Tele 2 arena kommer rapporter om ytterligare byggförseningar.
Problem och ytterligare förseningar rapporteras från Tele2Arena.


Byggföretaget Peab har redan betalat flera miljoner i ersättningar till Hammarby och Djurgården. För egentligen skulle den nya skapelsen intill Globen stått klar till seriestarten.

Nya problem på Tele2Arena?

Nu är det tänkt att första matchen spelas den 20 juli, Hammarby-Öis. Men det ryktas om nya problem för den redan uppskjutna invigningen.

Envisa rykten hävdar att Peab har problem och att nya föreningar är oundvikliga:

- Jag har också fått de här signalerna och det är klart att man blir orolig. Men jag var i kontakt med Stockholms stad så sent som i går, och då fick jag besked att det inte ska vara aktuellt med några nya förseningar, säger Hammarbys ordförande Kent Hertzell till GP.

Zlatans besök i farozonen

Därmed ska också Zlatan Ibrahimovics besök med sitt PSG den 23 juli vara i fara.

Kent Hertzell anser att han måste lita till uppgifterna om att det blir spel:

- Ja, det får jag ju göra. Men jag har också hört att det strular mellan SGA (Stockholm Globe Arena Fastigheter) och Peab, och om jag förstått det rätt så är det mest att det tjafsas. På den här nivån tycker jag att man från politiskt håll får peka med hela handen.

Det hävdas att missämja leder till avbrutna möten, bråk om avtal, fel stolar och till och med felaktig lutning på planen.

- Det vore jätteallvarligt om vi blev tvungna att skjuta upp invigningen igen. Och dessutom har vi ju matchen mot PSG den 23 juli. Kan vi inte spela den är det riktigt illa, säger Kent Hertzell.

För kallt för taket

På Friends Arena är det också problem.

- En normal öppning fungerar dock inte ännu eftersom det varit en så kall vinter. Ska taket öppnas nu måste man göra en forcerad öppning och manuellt ta bort isbildningar eftersom vi fortfarande har ett vinterklimat. Det gör att man i det här fallet bestämt sig för att ha taket stängt, säger Malin Sparf Rydberg, kommunikationsansvarig vid Friends.

Det innebär att AIK:s match mot Syrianska på söndag spelas med stängt tak.

- Vi hade inget val, säger AIK:s kommunikationschef Gabriella Blombäck till Sportbladet.

Ett beslut är taget av Friends och AIK tillsammans.

43 000 biljetter sålda

- Det går ju att öppna taket genom att forcera det manuellt men det är samtidigt en fråga om det är värt det eller inte och vi har nu tagit beslutet, med tanke på att det fortfarande är minusgrader ute även fast det är plus nu i solen, att ha det stängt.

AIK har ännu inte tagit beslut om att spela med taket öppet eller stängt i fortsättningen.

Klubben har sålt närmare 43 000 biljetter till söndagens match. Målet att överträffa klubbrekordet från 1975 då 40 669 åskådare såg AIK-Djurgården har alltså paserats.
 

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med  förbättrade villkor.

Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.