En sådan enorm skillnad på villkor

Att utöva idrott på landsorten är en sak. I Stockholm något helt annat. I Stockholms stad bor ca 350 000 invånare. Många av människorna i innerstans välkomnar nu den - tredje fullstora idrottshallen!
Mitt inne i storstadskvarteren har en komplett och ny idrottsanläggning växt upp till priset av 155 miljoner.


Engelbrektshallen är minst sagt välkommen. Här ska många idrotter samsas om träning och matcher. Föreningar och enskilda är inte bordskämda i huvudstaden och för många landsortbor framstår den dagliga verkligheten för 08-idrott som overklig.

Omfattande renovering

Engelbrektsskolan invigdes efter en omfattande renovering och ombyggnad. Skolan har moderniserats och fått en helt ny skolgård med idrotts- och rörelsetema.

Under skolgårdens konstgräsplan ligger Östermalms nya fullstora idrottshall.

Det är den tredje fullstora hallen i Stockholms innerstad, den första på Östermalm medan de andra två ligger på Södermalm.

Hall under skolgården

Engelbrektsskolan som har 1100 medlemmar har renoverats grundligt sedan våren 2011. I samband med ombyggnaden av skolan har fastighetsnämnden på uppdrag av idrottsnämnden byggt en helt ny fullstor idrottshall under skolgården.

För 155 miljoner kronor får nu idrotten tillgång till en synnerligen efterlängtad hall som ska rymma basket, handboll, innebandy, volleyboll, skolidrott och även gymnastik. Hallen kan delas i tre delar genom fällvägar och därmed nyttjas av upp till tre grupper samtidigt.

Sist men inte minst så finns det på taket av anläggningen (tillhör skolgården) både friidrottsytor samt konstgräsplan och en basketplan.

Funktionella hallar

- Idrottshallen, konstgräsplanen och löparbanorna kommer att bli mycket populära. I stadsdelen bor många barn och unga som nu får bättre idrottsmöjligheter,  säger Regina Kevius (M), stadsbyggnads- och idrottsborgarråd.

Hon är väl medveten om  att egentligen saknas mycket mera aktivitetsyta.

- Stockholms stad har sedan 2006 byggt nio fullstora hallar, men  behovet är fortsatt stort, inte minst i innerstaden, säger Regina Kevius.

I takt med att Stockholm växer ökar också efterfrågan på idrottsanläggningar. Nu har Alliansen avsatt medel till byggandet av fem nya fullstora hallar för 2014.

- Genom att bygga enkla men funktionella hallar som möter föreningslivets önskemål och behov om fullstora mått, förråd och bra omklädningsmöjligheter kan vi bygga fler hallar för pengarna, säger idrottsborgarrådet Regina Kevius.

Stockholms idrottsborgarråd Regina Kevius driver på för att Stockholm ska få flera idrottshallar, dvs anläggningar för i första hand träningar. Foto: Lennart Johansson

Fakta

I Stockholms stads budget för 2014 avsätter Alliansen pengar för byggandet av fem fullstora hallar, dvs 20x40 meter.

Det finns idag 18 fullstora hallar i Stockholms stad. De fem nya hallarna medför en ökning på 28 procent av hallkapaciteten i Stockholms stad.

Utöver dessa finns det 31 idrottshallar med mått mellan 19x38 och 16x34 och därtill tillkommer gymnastiksalar för skolidrott.

Larry (inte verifierad)

tis, 2013-10-15 10:32

1. Villkoren i Stockholm i särklass sämst i landet

Äbven med den efterlängtade (första) fullstora hallen på Östermalm har Stockholmsidrotten i särklass sämsta förutsättningar i landet att bedriva sin verksamhet. När det gäller fullstora inomhushallar går det i Stockholm Stad ca 50 000 medborgare på varje hall, medan motsvarande siffra i Göteborg och Malmö ligger på 13 000 resp 18 000. Gå in på hallaristockholm.nu som inomhusidrotterna i Stockholms Stad har startat för att protestera och skapa förändring.

Mats Fredriksson (inte verifierad)

tis, 2013-10-15 15:25

2. Välkommen till Katrineholm

Här går det 2500 medborgare på varje fullstor hall.

Vågar jag? (inte verifierad)

tis, 2013-10-15 16:53

3. välkommen till ....

välkommen till Eksjö kommun; drygt 16´innevånare; vi har fem fullstora hallar, två tennishallar ... och ett antal mindre hallar/ gymnastiksalar ! självklart även hockeyhall, simhall och ridhus... men allt utom två anläggningar i föreningsregi !

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen