Här vill många gå minst ett varv

Du behöver inte spela golf, du blir lika förförd i alla fall. Ståtliga Bro Hof Slott är lika mycket en park som en golfbana. Bara det att ingen annan bana betraktas som bättre.
Stadium Course är en av två 18-hålsbanor vid Bro Hof slott och den som nu har blivit rankad som Nordens främsta bana. Många, och inte bara golfspelare, vill gärna gå ett varv här. Foto: TT

 

Bro Hof nådde en hög status från första golfslaget där vid Mälaren i Upplands-Bro.

Men nu har också ett antal experter sagt sitt. Det samma som egentligen alla besökare har gjort hela tiden.

- Här är banan nummer ett.

Grävde i fickorna

Och ägaren och skaparen Björn Örås ler ännu mer. Något annat än första klassens bygge hade han ju inte tänkt sig när han gjorde allvar av sin dröm då han första gången fick sätta spaden i backen och tre år senare, 2007, öppna hela härligheten.

Denne Örås har också grävt i fickorna och medgett att allt det vackra och emotståndliga har kostat honom drygt 400 miljoner kronor.

Inte nog med anläggningskostnaderna, de första åren bar inte Bro Hof sina kostnader utan det slutade med en förluster om totalt 30 miljoner kronor.

Äntligen vinst

När 2011 i alla fall visade på ett plus om 1 miljon kronor, konstaterade Örås:

- Äntligen vinst!.

- Det var på tiden.

Entreprenören hade och har tillgång till en förmögenhet, men att Bro Hof skulle kosta honom så mycket ingick ändå inte i beräkningarna eller förhoppningarna.

Då endast 1 000 kr

Bro Hof är beroende av gäster, dvs green fee-spelare, och under de senaste åren har intäkterna också ökat successivt. 

Men som det står på hemsidan:

”Du vet väl om att du kan spela The Castle Course efter 15.00 för endast 1 000 kr”.

Dvs smakar det så kostar det...

Men många golfare är beredd att betala för att åtminstone en gång få spela ett varv.  Om det så är The Stadium Course och The Castle Course. Två 18-hålsslingor, men det är Stadium som nu har fått högsta tänkbara betyg.

100 av 1 100 banor

Golf Digest har gjort rankingen av de 100 bästa golfbanorna i Norden. 100 av de totalt 1 100 banorna i de här länderna.

Och det skulle bli riktigt proffsigt och oantastligt. Ett stort antal proffsspelare, golfjournalister, specialister i någon form inom golfbranschen uppmanades att delta.

Kriterierna var noga utvalda:

• 60 procent bandesign/arkitektoniska värden.

• 20 procent kondition på spelytorna.

• 20 procent estetik och omgivningar.

Dessutom fick ett antal panelister i uppdrag att besöka banor i de fem länderna.

Titta bara på banan!

Det något annorlunda var också att alla inblandade inte skulle fästa någon större vikt vid klubbhus, omklädningsrum, tradition, träningsområden eller restauranger. 

Målet var att ranka Nordens bästa banor.

Slutligen stod resultatet klart:

På topp-10 finns fem svenska banor. Bland de 100 främsta kvalde 55 svenska banor in. Falsterbo skuggar Bro Hof i topp.

Topp-10 i Norden: 1) Bro Hof Slott Stadium Course, 2) Falsterbo, 3) The Scandinavian GC, Danmark, 4) Kytäjä, Finland, 5) Visby GK (Kronholmen), 6) Miklagard, Norge, 7) Ullna, 8) Holtsmark, Norge, 9) Esbjerg, Danmark, 10) Barsebäck.

Thomas Ejderhov

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.