10 miljoner för att göra arenan modern

IFK Norrköpings arena Östgötaporten rustas just nu upp. Investeringen beräknas kosta tio miljoner kronor. ”Vi vill höja upplevelsen”, säger klubbdirektören Jens Magnusson till NT.

Östgötaporten, tidigare Idrottsparken i Norrköping ska bli mer modern.

Klubben måste göra vissa investeringar enligt Uefa-reglerna inför kvalet till Europa League  och passar då på att göra andra förbättringar. Det blir en ny belysning under läktartaket, en ny storbildsskärm, en food court (matavdelning, reds anm.) samt förbättring av logerna.

Det finns i dagsläget två restauranger på arenan: Restaurang 1897 med 450 platser och Stjärnkrogen med 170 platser. Med en ny ”matavdelning” är det meningen att man ska kunna köpa sin mat och sätta sig var man vill.

- Storbildsskärmen har några år på nacken och har haft driftsstörningar. Den nya ger oss möjligheter att sälja reklam och att integrera publiken. Dessutom har vi totalt sett över våra publika utrymmen, säger Jens Magnusson.

I spelarutrymmena blir det bland annat isbad och relax. 

- De är navet i vår verksamhet och ska ha det bra. Det handlar bland annat om att komma tillbaka från skador, säger Magnusson om de nya faciliteterna för spelarna.

Pengarna är inget problem för klubben. 

- Vi har medel att investera i verksamheten, samtidigt ställer det krav på oss att också fortsätta generera nya medel i föreningen och i våra bolag för att finansiera detta långsiktigt, säger klubbdirektör Magnusson.

Idrottsplatsen invigdes 1903. Det nya namnet Östgötaporten tillkom den 11 april 2016 sedan ett fastighetsbolag köpt rätten till namnet i ett femårigt avtal. Arenan rymmer cirka 16 000 personer.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen