10 miljoner för att göra arenan modern
IFK Norrköpings arena Östgötaporten rustas just nu upp. Investeringen beräknas kosta tio miljoner kronor. ”Vi vill höja upplevelsen”, säger klubbdirektören Jens Magnusson till NT.
Klubben måste göra vissa investeringar enligt Uefa-reglerna inför kvalet till Europa League och passar då på att göra andra förbättringar. Det blir en ny belysning under läktartaket, en ny storbildsskärm, en food court (matavdelning, reds anm.) samt förbättring av logerna.
Det finns i dagsläget två restauranger på arenan: Restaurang 1897 med 450 platser och Stjärnkrogen med 170 platser. Med en ny ”matavdelning” är det meningen att man ska kunna köpa sin mat och sätta sig var man vill.
- Storbildsskärmen har några år på nacken och har haft driftsstörningar. Den nya ger oss möjligheter att sälja reklam och att integrera publiken. Dessutom har vi totalt sett över våra publika utrymmen, säger Jens Magnusson.
I spelarutrymmena blir det bland annat isbad och relax.
- De är navet i vår verksamhet och ska ha det bra. Det handlar bland annat om att komma tillbaka från skador, säger Magnusson om de nya faciliteterna för spelarna.
Pengarna är inget problem för klubben.
- Vi har medel att investera i verksamheten, samtidigt ställer det krav på oss att också fortsätta generera nya medel i föreningen och i våra bolag för att finansiera detta långsiktigt, säger klubbdirektör Magnusson.
Idrottsplatsen invigdes 1903. Det nya namnet Östgötaporten tillkom den 11 april 2016 sedan ett fastighetsbolag köpt rätten till namnet i ett femårigt avtal. Arenan rymmer cirka 16 000 personer.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Aldrig tidigare har ett svenskt landslag värderats så högt som det Tre Kronor som natten till torsdagen, 02 00, inleder Four Nations Cup mot Kanada i Bell Centre i Montreal.
De 23 spelarnas värde uppgår till 162 710 000 dollar eller motsvarandesvenska kronor 1,8 miljarder svenska kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar