Segrare blev plötsligt förlorare
Den svarta torsdagen, för svensk ishockey och för anhängare till Hammarby fotboll.
I Tammerfors vände Kanada underläge 0-3 till seger i förlängning, 4-3 mot Tre Kronor och skickade hem förbundskapten Johan Garpenlövs lag.
Plötsligt förvandlades de till synes blivande segrarna till förlorare. Hammarby som hade befälet i andra halvlek och Tre Kronor som ledde med 3-0.
På Tele 2 Arena i Stockholm berövades Hammarby en straffspark i förlängningen, och i straffavgörandet klev Malmös målvakt, Ismael Diawara, fram som cuphjälte, och räddade Astrit Selmanis straff för att hålla Hammarby kvar i matchen.
Idrott är mestadels lustfyllt, men är inte så sällan hemvist för bittra minnen, ja ibland till och med ilska då favoriter sviker och domslut går emot egna laget.
Ajdå, då sa Bajen nej
På Tele 2 ropade Hammarby sportchef Jesper Jansson efter VAR-granskning/video-domare sedan först Williot Swedberg hållits fast av Erik Larsson under ordinarie tid, och i förlängningen när Björn Paulsson vräktes omkull av Malmös Malik Abukabari. Utan åtgärder från domaren Andreas Ekberg.
Det ironiska är att Hammarbys styrelse vid årsmöte 2020 tog beslut att aktivt motverka VAR-bedömning i svensk fotboll.
Malmös triumf var förstås välkommen för lagets tränare, Milos Miljoveic, förra säsongen i just Hammarby och med tre raka förluster i allsvenskan som final bagage. För Malmö var nu en 33-årig väntan över, det senaste cupguldet erövrades 1989.
Eldfängde serben Milos Miljoveic är omdiskuterad men sitter säkert i sadeln ännu en tid. Cupguldet tystar kritiker, Europa-spel är säkrat, det är något som MFF-styret uppskattar.
Aldrig topp 3
För Tre Kronors Johan Garpenlöv blir eftermälet surt.
Turneringen i Finland var hans sista och han går till historien som vår sämsta förbundskapten någonsin. Han kom aldrig topp tre i VM eller OS-sammanhang .
I Nokia Arena svek hans spelare på ett upprörande sätt. I 3-0 ledning i början av andra perioden borde hans spelare tagit ansvar och ”dödat” matchen.
Blev nattsvart
I stället lämnades intiativet över till ”Lönnlöven”. De vann skotten i andra perioden 19-1.
Utdelningen kom först i tredje och när hyllade Rasmus Dahlin skickade pucken över plexiglaset reducerade Kanada ytterligare en gång i spel 6-4. Endast 30 sekunder senare, med 1,27 kvar spela, tvingades målvakten Linus Ullmark släppa 3-3 pucken förbi sig.
Förlängningen var nattsvart, efter endast 25 sekunder visades William Nylander av banan för tripping. I spel fyra mot tre pangade Kanadas nr 19, Drake Batherson , 24 år, Ottawa Senators, in avgörande 4-3, och placerade Tre Kronor på planet hem under fredagen. Svenska spelare på isen vid avgörandet, utöver Linus Ullmark, var backarna Adam Larsson och Oliver Ekman Larsson samt forwarden Joel Kellman.
Aldrig tidigare har väl en svensk semifinalplats i en mästerskaps turnering slarvats bort på ett så upprörande sätt. Linus Ullmark kan knappast vara nöjd över sin insats vid 3-3-målet, Dahlin måste helt enkelt hålla pucken kvar på banan och Nylander, ja han var vårdslös med klubban efter en kvick vändning av en motståndare.
Visst kan Garpenlövs lagmix diskuteras, hans coaching likaså men likväl faller det tyngsta ansvaret på spelartruppen med 12 NHL-proffs. Inplockade för att ge laget defensiv stabilitet och med Nylanders entré också en spjutspets av världsklass.
Efter en stabil insats i gruppspelet, andra plats, fanns stora förhoppningar. Kanada var en mardrömslottning men som matchen utvecklades finns inget försvar för den här genomklappningen. Kanadas förmåga att aldrig ge slaget förlorat är omvittnat sedan årtionden – det kan omöjligt vara en överraskning för spelare och ledare.
Dystert facit
Varför agerade inte Johan Garpenlöv efter Kanadas 3-2 mål med 1.53 kvar att spela? En time out hade verkligen varit på sin plats. För att lugna ned spända nervtrådar och sätta stopp för Kanadas forcering.
Garpenlövs tid på coachbänken rymmer en inställd turnering på grund av pandemin, ett stort fiasko i Riga 2021, nionde plats och sämsta VM-insatsen på 84 år samt ett uttåg ur Peking OS i februari. Bitter förlust efter straffar mot Ryssland i semifinal . Blek insats mot Slovakien i bronsmatchen, 4-0 till Slovakien.
I nästa turnering hösten 2022 står Sam Hallam, hyllad tränare i Växjö i båset. Hans bagage är tre svenska mästerskap och stor coacherfarenhet.
Att bygga lag med spelare i europeiska ligor, och sent inflygande NHL-proffs, är inte helt lätt. Den fingertoppskänslan har Johan Garpenlöv saknat.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar