Från populära Åshöjden till dagens vemod
Ett svenskt särdrag är en unik kulturell skatt i form av idrottsplatser, med en historia som knyter an till framväxten av det svenska folkhemmet på 1900-talets början.
Sjövallen, vid sjön Åsljunga i Örkelljunga kommun, nordvästra Skåne i gränslandet mellan Halland och Småland, är ett kulturarv som nu har förvandlats till åker och allmänning. Målstolpar är delvis raserade och kommunen, cirka 12 000 invånare, har helt tagit sin hand från vackra Sjövallen.
Ett svenskt särdrag är en unik kulturell skatt i form av idrottsplatser, med en historia som knyter an till framväxten av det svenska folkhemmet på 1900-talets början.
Sjövallen, vid sjön Åsljunga i Örkelljunga kommun, nordvästra Skåne i gränslandet mellan Halland och Småland, är ett kulturarv som nu har förvandlats till åker och allmänning. Målstolpar är sedan länge raserade och kommunen, cirka 12 000 invånare, har helt tagit sin hand från vackra Sjövallen.
"Beklagligt, men..."
-Ja, så är det, det är förstås beklagligt men det är ett öde som vi delar med många mindre orter, säger Ulf Hansson, ordförande i Åsljunga Intresseförening, ett forum för Åsljungas i dag cirka 600 fasta invånare, som sommartid växer till det dubbla.
Idrottens Affärer, som nyligen beskrev den miljard-satsning som väntar Avicci Arena i Stockholm, uppmärksammar Sjövallens öde efter samtal från en idrottsnostalgiker som i sin ungdom var ivrig läsare av författaren Max Lundgren, (1937-2005) och hans böcker om det fiktiva laget Åshöjdens BK, totalt fyra böcker 1967-1971.
En fascinerande berättelse om ett gäng fotbollsgrabbar i glesbygd som under ledning av caféföreståndaren ”Bagarn” klättrade i seriesystemet. Böckerna blev också en TV-serie i 12 delar inspelad 1985, finns idag på SVT Play. I rollerna, då okända skådespelare, i dag etablerade som Johan Hedenberg ”Edvard” i TV-serien och Göran Ragnestam, i serien ”Ruben Svarte”.
Cafe föreståndare ”Bagarn” Olsson spelades av i dag 82-årige Björn Nordqvist, 115 A-landskamper. Sedan 1970-talets landslagsår normbildande för svenska mittbackar och själva sinnebilden för ett svenskt landslagsförsvar.
Björn Nordqvist i huvudroll
Senast Sjövallen uppmärksammades var 2017 då Intresseföreningen hade bjudit in TV-laget i fotboll till minne av Max Lundgrens bokserie. 919 personer löste entré, nytt publikrekord. Det gamla från 1984 på 700 betalande var historia.
Björn Nordqvist, då 77 år, intervjuades av Sydsvenskan och Johan Hedenberg berättade att han fick ”ståpäls” då han körde in i Åsljunga.
-Den matchen minns vi här i Åsljunga med glädje. Och banketten på Forum i Örkelljunga tror jag ingen som var där har glömt, skrattar Ulf Hansson.
Att Åshöjdens BK hamnade i just Åsljunga är oklart, mer än att handlingen i böckerna utspelas i en mindre ort i nordvästra Skånes glesbygder där Claras café än en given samlingsplats. Där placerar Max Lundgren, ”Bagarn” Olsson, före detta landslagsman, och resten är historia.
Utöver fotbollagets historia skildras även den pågående samhällsutvecklingen. Spänningar mellan lokalbefolkningen, och de nya okända. I böckerna illustrerat av berättaren Jorma, finskt krigsbarn och spelaren ”Ruben Svarte”, han beskrevs som ”tattare” (romer) av Lundgren. I bokens näringsliv fanns också en ekonomisk maktfaktor, för orten och som sponsor för laget, kallad ”Blåbärskungen”.
Visst känner vi igen debatten i dag – rädslan för det främmande, kontra det genuint svenska.
uppskattad tv-serie
Huvudfiguren ”Jorma”, spelades i TV-serien av Gustaf Appelberg, i dag 68 år och även han med ett yrkesliv på scenen bakom sig, som regissör och skådespelare. Han minns att Max Lundgren besökte inspelningen och hade långa samtal med regissören Rune Formare.
Han förvånas över att serien än i dag väckor känslor och erkännanden.
-Det fanns inte så många kanaler på TV på 1980-talet. Det är nog en anledning till att många ännu minns den här berättelsen. Det händer att jag fortfarande får berätta om Åshöjdens BK. berättar Gustav Appelberg.
- Bagarn” körde med oss spelare i löprundor kring Åsljunga-sjön, vi hade också inspelningar i Klagshamn i Blekinge. Och ja, den här serien känns än mer betydelsefull i dag än när böckerna skrevs, avslutar Gustaf Appelberg.
Han är i dag en av Sverige cirka 30 förbundsdomare i golf, med närvaro vid större tourtävlingar, damer och herrar, i Sverige.
För Max Lundgren var gemenskap och solidaritet det viktiga, därför lät han Åshöjdens BK förlora sista matchen i kvalserien och laget misslyckades med att nå allsvenskan – i den sista boken.
Oklar ägarbiild
Sjövallens historia började på tidigt 1900-tal och med ett lokalt sjösänkningsbolag som ägare, bestående av boende i Åsljunga. Sjösänkning innebär en sänkning av en sjös vattenyta för att frigöra mark för nyodling, åkermark – eller en fotbollsplan.
Ägarrollen övergick senare till Åsljunga SK, som avvecklade verksamheten i mitten av 2000-talet, fotbollssugna hänvisades till centralorten och Örkelljunga FC.
- Idag är ägarbilden oklar. Sjövallen är i dag en allmänning som vi i föreningen klipper gräset på en gång om året. Annars skulle området snabbt växa igen, här saknas helt enkelt ideellt arbetande krafter för en levande idrottsplats, berättar Ulf Hansson.
-Minnet av det förgångna berättar vi på ett antal kulturstolpar som vi kallar det. När Sjövallen var hemmaarena för Åshöjden och när Blåbärskungen satt på en träbänk och hejade, berättar Ulf Hansson.
Örkelljunga kommun tycks obekymrat om det kulturarv som finns i Åsljunga. Kommunrepresentanter har inte ringt tillbaka vid frågor om Sjövallens framtid.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023.
Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett upehåll. Så kunde hon motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.
Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag. De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar