Golffolket inspireras via Pippi Långstrump
- För att nå framgång behöver golfklubbarna och golfanläggningarna förstå att de arbetar inom upplevelseindustrin – och vem kan bättre inspirera dem till det än vd:n för Astrid Lindgrens Värld som är en av de snabbast växande nöjesparkerna i Sverige.
Så ska golfklubbarna stärkas
Det frågar sig Susanne Graf på Golf Trip Marketing, som tillsammans med PR-företaget Kraftfull Kommunikation AB, Svensk Golfutveckling AB och Viking Line tagit initiativet till Golfbåten, som arrangeras 6-7 december ombord på ett av kryssningsfartygen till Åbo.
Tiderna är tuffa för många golfklubbar och golfanläggningar. Blickarna kastas därför allt mer åt golfturismen, att locka såväl svenska som utländska besökare via paket med boende, spel och andra upplevelser.
Susanne Graf driver nätverken Golfdestination Stockholm – ett 20-tal golfklubbar och golfanläggningar i Stockholmsområdet, däribland Bro Hof, Fågelbro Golf & Country Club och Kallfors Golf– samt Stockholm Countryside, ett liknande initiativ i Uppland.
Konsten att ta hand om gästen
- Samarbeten mellan golfklubbar och golfanläggningar, med målet att få både svenska och utländska golfturister till just sitt område, kommer att öka. En anledning är Svenska Golfförbundet ambitiösa satsning på bokning av golfpaket via nätet, bland annat Golf.se.
- När väl golfturisten är i området gäller det att erbjuda den bästa produkten med hög kvalitet i alla led: Tillgänglighet, service i form av ett vänligt mottagande på anläggningens alla delar och en välskött bana, säger Susanne Graf.
Förra året bokade utländska golfturister 95 000 starttider i Golfens IT-system. Golfanläggningarna har dock en bit kvar till Astrid Lindgrens Värld, där 450 000 besökare gick igenom grindarna under 2010 – varav cirka 150 000 från utlandet. Nöjesparken satsar nu 50 miljoner kronor på ett Ronja Rövardotter-område, vilket är parkens största enskilda satsning hittills.
Förutom Mikael Ahlerup ska deltagarna på Golfbåten inspireras av Jan Ekblom, ansvarig för omvärldsanalys på Svenska Golfförbundet, Ana Nyblom, säljansvarig på La Cala Golf Resort på spanska solkusten, en kust i motvind, Niklas Birgetz, ansvarig för Idéer för Livet och CSR-arbetet på Skandia, Joakim Sabel, golfentreprenör och delägare i golfkoncernen Top Tee, och Dan Persson, bloggare på Idrottens Affärer och delägare i nätbokningssajten Golfbookings.eu
- Vi tror och hoppas att Golfbåten ska etablera sig som golfklubbarnas och golfanläggningarnas årliga resa med sina företagspartners. Vi erbjuder ett givande sätt att summera året som gått, och ta avstamp för nästa. Det kommer att finnas gott om tid för mingel och möjlighet att knyta ett starkare nätverk av företag till klubben eller anläggningen, säger Susanne Graf som också utlovar en minimässa ombord med utställare.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















